top of page

:Особливості

«Славутич» унікальний, свого роду єдиний корабель. У зв'язку з тим, що спочатку корабель проекту-вався і будувався як спеціальне су-дно, здатне підіймати і здійсню-вати утилізацію ядерних реакторів атомних підводних човнів, на борту корабля була обладнана зона особливого режиму зі свин-цевими перегородками, де можна виконувати роботи з утилізації радіоактивних об'єктів.

Згодом, при зміні проекту на розві-дувальний корабель висвітлення підводної обстановки, вирішили обладнати його засобами радіо-електронної та гідроакустичної розвідки, аналогічними до проекту 10221. Крім типових засобів  РЕР і РТР, на корабель передбачалося встановити унікальний шумопе-ленгаторний ГАС «Дністер» з циліндричною антеною що опус-кається. Для цього у конструкції корабля передбачена наскрізна внутрішня шахта, проте у зв'язку з розпадом СРСР станція так і не була встановлена. Надалі шахту передбачалося використовувати для прихованого виведення бойових плавців-диверсантів.

Однак, у 90-і роки ВРЗК «Славутич» проводячи планові походи по Чор-ному морю не давав дрімати військово-морським силам країн Чорноморського басейну і приму-шував їх приводити флоти в стан підвищеної бойової готовності.

Крім збору розвідувальної інфор-мації ВМС України використовують КУ «Славутич» як корабель управління для здійснення коорди-нації бойових дій з'єднання кора-блів. З цією метою, під час модер-нізації корабля був переобла-днаний центральний пост управ-ління (ЦПУ). Він оснащений сучас-ними засобами телекомунікації і управління групою кораблів. Саме звідси ведеться управління з'єд-нанням кораблів і здійснюється збирання і опрацювання інфор-мації. З ЦПУ можна управляти всіма корабельними системами, контролювати режими і роботу стоянкового і головного двигунів.

Історія:

Корабель був закладений і буду-вався як великий розвідувальний корабель — корабель висвітлення підводної обстановки. За іншими даними, спочатку проект розро-блявся як спеціальне судно допо-міжного флоту ВМФ — база з розвантаження та знешкодження реакторів атомних підводних чо-внів. Корабель спеціальної конст-рукції став єдиним такого типу за всю радянську і пострадянську історію суднобудування.

Проект, який отримав шифр «замо-влення 698», був розроблений ЦКБ «Чорноморець» (Севастополь) на базі великого морозильного рибо-ловецького траулера пр.1288.

Будувався на Чорноморському суднобудівному заводі в  Миколаєві і спочатку призначався для  Північ-ного флоту.

При закладці був названий «ССВ-189», «Придніпров'я». Після розпаду СРСР перейменований на «Славутич» та прийнятий до складу ВМС України. Спочатку мав бортовий номер «800». Після зміни бортової нумерації кораблів і суден ВМС в липні 1994 року отримав бортовий номер «U510», який має і досі (2010).

28 липня 1992 року на гафелі корабля був піднятий державний прапор України. Переданий ВМС представниками промисловості 12 серпня 1992 року і включений до бойового складу флоту 24 серп-ня 1992 року. Першим командиром «Славутича» став капітан 3 рангу Валерій Мандич .

У листопаді 1992 року на «Славу-тичі» були урочисто підняті кормо-вий прапор і гюйс, розроблені в організаційній групі ВМС України, виготовлені і подаровані екіпажу корабля відомим українським дизайнером і кутюр'є Михайлом Вороніним;— військово-морський прапор за дизайном був близький до українського військово-мор-ського прапору зразка 1918 року, а гюйс являв собою синє полотнище із золотим малим гербом Украї-ни — тризубом у центрі.

В березні 2014 року був захоплений окупаціними військами РФ.

Характеристика:

Тоннаж:

  • стандартний - 4500 т.

  • повний - 5010 т.

Довжина - 106 м.

Ширина - 16 м.

Осадка - 6 м.

Технічні дані:

Силова установка ГЕУ: 

  • дизельна Skoda 6L2511.

Дизель-генератори ЕЕУ:

  • 4х630кВт ДГ.

Гвинти - 2 ВФШ.

Потужність - 5236 к.с.

Швидкість - 14,8 вуз.

Автономність плавання

  • 13000 миль (14-вузловим ходом).

  • автономність 90 діб.

Екіпаж - 129 чол похідним штабом 178 чол.

Озброєння:

Зенітне озброєння:

  • 2х6 30-мм АУ АК-306.

  • 2х1 45-мм АУ 21К.

  • 2х2 14,5-мм ЗПУ 2М-7.

  • 4 пости ПЗРК МТУ-4.

U-510 Корабель управління "Славутич"

bottom of page