top of page

U-402 Великий десантний корабель "Костянтин Ольшанський"

:Особливості

За конструкцією він відноситься до суден, виконаних за системою «Ro-Ro» — з танковою палубою, яка проходить по всій довжині ко-рабля. Основним призначенням великого десантного корабля є прийом з обладнаного або необла-днаного берега гусеничної, коліс-ної і будь-якої військово-транс-портної техніки і піхотних підроз-ділів техніки, транспортування їх морем і висадки як на обладнане, так і необладнане узбережжя з малим схилом дна через відкри-тий носовий пристрій, а також прийому з води, транспортування морем і спуску на воду плаваючої техніки через відкритий носовий або кормовий пристрій. Корабель може використовуватися для постановок мінних загороджень, для доставки гуманітарної допо-моги і евакуації населення з небез-печних районів.

Крім того, десантний корабель може використовуватися для військових перевезень, забезпе-чення кораблів і частин флоту в пунктах розосередженого базуван-ня.

Як правило, кораблі проекту 775 діють у складі корабельної де-сантної групи або у складі загону миротворчих сил, але можуть виконувати свої функції само-стійно, без кораблів прикриття.

ВДК може прийняти різні варіанти завантаження: 150 чоловік і 10 танків типу Т-55 з екіпажем 40 чоловік; 12 плаваючих танків ПТ-76 з екіпажем 36 чоловік; підрозділ у складі 3 танків типу Т-55 з екіпажем 12 чоловік, 3 120-мм мінометів, 3 бойових машин типу 2П27, 4 автомобілів ЗІЛ-130, 4 ГАЗ-66 і одного легкового позашляховика ГАЗ-69. Особовий склад десанту — 147 чоловік.

Корабель здатний перевезти вантаж вагою 650 т на відстань 4700 миль і плавати у всіх незамерзаючих морях і океанах без обмежень стану моря і вітру.

Характеристика:

Тоннаж:

  • стандартна — 3526 т.

  • нормальна — 3779 т.

  • повна — 4016 т.

Довжина - 112,59 м.

Ширина - 15 м.

Висота - 12 м.

Осадка - 3,7 м.

Технічні дані:

Силова установкадва:

  • дизелі 16ZV/40/48.

Гвинти - 2 гвинти фіксованого кроку.

Потужність одного двигуна -10 500 к.с.

Швидкість - повний хід 18 вузлів.

Автономність плавання - 30 діб.

Екіпаж - 97 чол.

Озброєння:

Артилерія:

  • 2 x АК-725.

Торпедно-мінне озброєння:

  • до 90 мін.

Ракетне озброєння:

  • 2 x МС-73 «Гроза».

Зенітне озброєння:

  • 4 x ПЗРК «Стріла-2».

Історія:

«Костянтин Ольшанський» був по-будований 1985 року на судноверфі «Північна верф» (пол. Stoczna Północna) у Гданську, Польща.

З 1985 по 1996 роки корабель входив до складу Чорноморського флоту і виконував властиві даному класу кораблів задачі: навчальні висадки десанту, бойові служби в Середземному морі.

Але наприкінці 1993 — на початку 1994 рр. «Костянтин Ольшанський» і ряд інших кораблів Чорномор-ського флоту Російської Федерації брали участь в евакуації біженців із зони грузино-абхазького конф-лікту. За словами корабельного фельдшера ВДК «Костянтин Ольша-нський» старшого мічмана Воло-димира Корпана, під час евакуації на борту корабля знаходилося більше 4 тисяч біженців, серед яких велика кількість мала вогнепальні поранення і перебувала у критичному стані.

Одного разу, під час проведення евакуаційної місії, загін кораблів у складі великих десантних кораблів «Костянтин Ольшанський» і ВДК-69 піддалися нападу з боку декількох озброєних катерів абхазьких воєні-зованих формувань. Командир «Ольшанського» ухвалив рішення лягти на бойовий курс і застосувати зброю, але малий десантний корабель на повітряній подушці МДК-123 «Зубр», який прийшов на допомогу, відігнав нападників, при цьому потопив один з ворожих катерів, застосувавши швидкострі-льну артилерійську установку АК-630М.

22 березня 2011 року корабель вирушив до Лівії, щоб евакуювати громадян України з країни, де відбу-валося повстання, там він взяв на борт 193 пасажири, із яких 85 громадян України та 108 громадян з 14 країн світу і 4 квітня відправився назад в Мальту, де було висаджено 79 громадян, після цього, з грома-дянами України і СНД відправився в Севастополь, куди прибув 11 квітня.

У результаті окупації півострова Крим військами Росії, в ніч на 6 березня 2014 року разом з шістьма бойовими кораблями ВМС України був заблокований в озері Донузлав. Блокування виконано шляхом зато-плення командуванням ЧФ ВМФ Росії декількох списаних кораблів. Після підписання Договору про анексію Криму, 20 березня російські військові висунули ультиматум українським військовим про перехід на бік Росії. Екіпаж корабля «Костянтин Ольшанський» був одним із тих, хто відмовився виконати цей ультиматум, залиши-вшись вірними присязі. 21 березня екіпаж став тримати кругову оборону разом із іншим кораблем ВМС України тральщиком"Черкаси". 24 березня більша частина екіпажу залишила корабель, не перейшов-ши на бік Росії. На кораблі залиши-лось 20 військових, які, за повідо-мленням командира корабля, «мають стояти до кінця». 24 березня близько 200 російських штурмовиків з використанням гранат та автоматичної зброї захопили корабель «Костянтин Ольшанський».

bottom of page