top of page

Ракетні комплекси

9К79-1 «Точка-У»

Ракетний комплекс тактичних ракет 9К79 «Точка» (9К79-1 «Точка-У») призна-чений для ураження наземних засобів розвідувально-ударних комплексів, пунк-тів управління, стоянок літаків та верто-льотів, резервних угрупувань військ, схо-вищ з боєприпасами, палива та інших матеріальних засобів.

Рік прийняття наозброєння — 1976/89.

 

Характеристика:
Маса пускової установки, т — 18
Екіпаж, чол. — 4.

Габаритні розміри (мм):

  • ширина — 2782.

  • висота — 2416.

  • довжина — 9485.

Озброєння:

Тип ракети — керована на всій траєкторії з РДТП одноступінчата з невід’ємною БЧ, 9М79К,Ф,Ф-Р.
Тип бойової частини:

  • фугасні — 9Н123Ф (162 кг.виб./р).

  • касетна — 9Н123К (50 б/ел).

Типи системи управління: 

  • автономна.

  • інерційна.

  • керована на всій траєкторії.

Дальність пуску, км:

  • максимальна — 70/120.

  • мінімальна — 15/15.

Максимальна висота траєкторії, км — 26. 
Точність стрільби (пуску), м — 250/50. 
Маса ракети, кг — 2000.
Маса головної частини, кг — 482.
Маса вибухової речовини, кг:

  • 9Н123Ф — 162,5;

  • 9Н 123 К — 50 бойових елементів по 1,45.

Час переведення з похідного в бойове положення −16 хв.

Площа ураження, га:

  • 9Н123Ф — до 3.

  • 9Н 123 К — до 7.

База:

  • пускової установки 9П129М/1 — БАЗ-5921.

  • ТЗМ 9Т218/1 — БАЗ-5922.

  • Тип та марка двигуна — 5Д20Б.

  • Макс. потужність, кВт (к/с) — 220 (300).

  • Паливо, яке використовується — ДП.

Силова установка:

Швидкість руху, км/год.:

  • по шосе — 70.

  • на плаву — 8.

Запас ходу по пальному, км — 650. 

 

Кількість - 50шт.

Історія:

Дивізійний (тактичний) ракетний комплекс. Розробка комплексу в КБ Машинобудування (міста Коломна) розпочато в 1967 р після передачі в КБМ документації попереднього проекту комплексу "Точка" з раке-тою В-614 МКБ "Факел". На відміну від "Точки" МКБ "Факел" у "Крапки" КБМ були змінені крила, аероди-намічні рулі, був прибраний деста-білізатор, змінені інші системи ра-кети. Головний конструктор - С. П. Непобедімий. Повномасштабна ро-зробка задана Постановою Радміну СРСР №148-56 від 4 березня 1968 У розробці та виробництві ракетного комплексу було задіяно 120 підп-риємств. Система управління ра-кети створювалася ЦНІІАГ, головні конструктори - Б.С.Колесов і А. С. Ліпкін. Заряди РДТТ розроблялися НПО "Союз" (керівник - академік Б. П.Жуков). Створення самохідної ПУ і ТЗМ велося КБ заводу "Барикади" (м.Волгоград,головний конструктор - Г.І.Сергеев).

Заводські випробування ракети ро-зпочаті в 1971 р (Два перших пуски) на полігоні Капустін Яр (пуски на полігоні ПУ розробки КБМ, під-готовка до випробувань розпочато на полігоні в січні 1970 р.). Вироб-ництво дослідних зразків СПУ і ТЗМ комплексу велося заводом "Бари-кади" (м.Волгоград) на шасі випу-щених Брянським автомобільним заводом. У 1973 р. розпочато се-рійне виробництво ракет "Точка" (пізніше - "Точка-У") на Петропа-влівському заводі важкого машино-будування (м.Петропавловск, дже-рело). З 1989 р виробництво ракет "Точка" велося так само  машино-будівним заводом (джерело). Дер-жавні випробування комплексу про-водилися в 1973-1974 р.р. (Капустін Яр, Забайкаллі, Туркестанський вій-ськовий округ, Закавказький війсь-ковий округ). Серійне виробництво машин комплексу розпочато в 1973 на Петропавлівському заводі важ-кого машинобудування - завод був головним підприємством з випуску ракетного комплексу. Комплекс 9К79 "Точка" офіційно прийнятий на озброєння наказом МО СРСР №0011 в серпні 1975 з ракетою 9М79 з двома типами бойових частин - осколково-фугасної та спе-ціальної (ядерної) - і почав надхо-дити в ракетні дивізіони мотост-рілкових і танкових дивізій сухопут-них військ СРСР в 1975-1976 р.р.

Комплекс вперше показаний на Параді в Москві 9 травня 1985

Модернізація комплексу "Точка" з метою збільшення дальності дії і поліпшення точності розпочата в 1984 році. Випробування комплексу "Точка-У" проводилися на полігоні Капустін Яр з серпня 1986 по вересень 1988 Кліматичні випро-бування проводилися в 1989 р. в Забайкальському і Туркестанському ВО. Комплекс 9К79-1 "Точка-У" прийнято на озброєння в 1989 р, серійне виробництво ракет розгор-нуто на Воткинском машинобу-дівному заводі в цьому ж році. Ком-плекс "Точка-У" може застосову-вати ракети комплексу "Точка".

:Особливості

Пускова установка - на етапі ескі-зного проекту комплексу перед-бачалося використання агрегатів на шасі Харківського тракторного заводу.

СПУ 9П129 / 9П129М / 9П129М1 / 9П129-1 / 9П129-1М (останні дві - комплекс "Точка-У", 1989 році як мінімум) на плаваючому шасі БАЗ-5921 з однією ракетою розро-блена КБ заводу "Барикади" (голо-вний конструктор Г. І. Сергеев), ви-робництво - завод "Барикади", ви-робництво шасі - Брянський авто-завод. Перші дві СПУ і одна ТЗМ здані заводом для випробувань в кінці 1971. Виробництво СПУ і ТЗМ велося на Петропавлівському за-воді важкого машинобудування.

Пускова установка обладнана теп-лозахисним контейнером-кожухом для забезпечення температурного режиму головної частини ракети. СПУ обладнана засобами життє-забезпечення для дій на зараженій території, пуск може здійснювати-ся екіпажем з СПУ. СПУ авіатра-нспортабельні літаками Ан-22, Іл-76 і з обмеженнями літаками Ан-12Б і Ан-12БП.

Система управління і наведення - система управління ракети (розро-блена в ЦНІІАГ, головні констру-ктори -. Б.С.Колесов і А.С.Ліпкін) інерціальна з використанням ко-мандно-гіроскопічного приладу 9Б64 (розроблений НВО Електро-механіки, міста Міасс), дискретно-аналогового обчислювального пристрою 9Б65 (Даву), блоку бор-тової автоматики 9Б66, блоку управління турбогенератором , да-тчика кутових швидкостей і при-скорення ДУСУ-1-30В. Для електро-живлення та роботи рульових машин використовується турбо-генератор 9Б149.

Командно-гироскопический при-лад 9Б64 представляє з себе гірос-табілізованого платформу (ГСП) з встановленими на ній двома гіроінтеграторов (виконують фун-кцію акселерометра) і двома нуль-індикаторами швидкості (для при-ведення рами ГСП в горизонт на старті). У нижній частині ГСП вста-новлена ​​багатограна призма, яка служить для виставлення ГСП на старті за допомогою оптичної сис-теми пускової установки. До складу ГСП входять функціональні схеми: триканальна система силової гіроскопічної стабілізації, двока-нальна система приведення ГСП в горизонт (тангажу і рискання), система азимутального прицілю-вання ГСП по осі обертання (Y), елементи вимірювання кутових і лінійних параметрів руху ракети. Числа польотного завдання (похи-ла дальність) вводиться в ДВУ в цифровому вигляді і всі розра-хунки проводяться аналогічно кла-сичній ЕОМ з фіксованою комою. Для передачі чисел в ДВУ засто-совується паралельний код. За кі-лькістю адрес ДВУ є 3-х адресному машиною, швидкодія - 5120 опе-рацій в секунду.

Управління ракетою здійснюється за допомогою аеродинамічних ґра-тчастих рулів (електричні кермові машини 9Б69 - дві верхні і 9Б68 - дві нижні) на початковому і кінце-вому етапах польоту, на активній ділянці траєкторії синхронно (на одному валу) з аеродинамічними задіюються так само вольфрамові газодинамічні рулі. На кінцевому етапі траєкторії ракета по команді радіодатчика висоти здійснює пікі-рування на ціль під кутом 80 град. Для підриву БЧ над землею вико-ристовується лазерний датчик.

На СПУ встановлена ​​наземна конт-рольно-пускова апаратура з сис-темами прицілювання і топопри-вязки. Устаткування топопривязки 1Т28 встановлено на СПУ, перед-стартова перевірка ракети здійс-нюється вбудованf в СПУ наземної контрольно-пусковою апаратурою 9В390, наведення ракети і введен-ня польотних даних відбувається при закритих стулках транспорт-ного відсіку з ракетою в горизо-нтальному положенні з викори-станням системи прицілювання 9Ш129 (настройка командно-гsроскопічного приладу ракети проводиться через ілюмінатор оптичної системи). Для розрахунку польотного завдання і розрахунку кута розвороту ГСП використо-вуються карти місцевості зроблені за результатами аеро- і космічної фотозйомки - забезпечення дію-чих частин такого роду матеріа-лами здійснює Центр космічної розвідки. Виробництво ЕОМ "Ар-гон" варіанту 1В57М і пізніше велося Кишинівським радіотехні-чним заводом.

bottom of page