top of page

:Особливості

Проект 266М — модернізація тра-льщиків проекту 266 — спеціалі-зованих кораблів, призначених для виконання завдань проти-мінної оборони загонів бойових кораблів, конвоїв, окремих кора-блів і суден в морській і ближній океанській зонах шляхом пошуку та виявлення морських якірних і донних мін, їх тралення та знищен-ня. Крім того, ці кораблі були прис-тосовані для постановки активних і оборонних мінних загороджень.

В результаті експлуатації траль-щиків 266-го проекту було вияв-лено низку недоліків в порівнянні з аналогічними кораблями інозем-ного виробництва, зокрема, відсу-тність засобів гідроакустичного пошуку донних мін, недостатні морехідні якості. Разом з тим в 1960-х роках з'явилися нові зразки корабельного озброєння і спеціального обладнання — виникла потреба в модернізації проекту.

У 1965 році тактико-технічне завдання на розробку проекту тральщиків 266М отримало Західне проектно-конструкторське бюро. Новий проект відрізнявся від попередника досконалішим протимінним озброєнням: замість електромагнітного тралу він був оснащений глибоководним тра-лом з апаратурою управління, тралом для знищення активних мін, буксируємим телевізійним і комплексним шукачами мін, гідроакустичною станцією-Мєзєнь, яка забезпечує виявлення донних мін. Облаштування в кормовій частині корабля сліпу забезпечило механізацію постановки і вибірки тралів. Використання сучасних маломагнітних матеріалів корпусу, сучасних на той час конструкти-вних рішень при проектуванні рушійної установки дозволили знизити до мінімуму власні акус-тичні поля корабля. Крім того, на нових тральщиках встановлю-валися засоби ПЧО —дві РБУ-1200 .

Морські тральщики проекту 266М будувалися Середньоневським і Хабаровським суднобудівними заводами в 1970—1978роках. Усього було побудовано 31 корабель даного типу .

Історія:

Морський тральщик з заводським номером C-950 був закладений в елінгу Середньоневського суднобу-дівного заводу в 1975 році. Спуще-ний на воду через рік. Зарахований у списки кораблів Військово-морсь-кого флоту СРСР 10 червня   1977 р. Наказом головнокомандуючого ВМФ зарахований до  складу ЧФ.

Неодноразово брав участь у бойо-вих траленнях у Перській затоці, Суецькому каналі, Червоному і Се-редземному морях. Виходив на бойову службу в Атлантичний і Індійський океан. За період з січня по серпень 1990 року мтщ «Развєдчик» неодноразово вико-нував бойове тралення міноне-безпечних районів Червоного мо-ря. Здійснив 29 проведень тралами і конвоюваньцивільних суден у Червоному морі, провів 52 судна. З них 11 конвоїв проводилися під обстрілом реактивними снарядами, з зайнятих еритрейцями островів.

14 травня 1990 року «Развєдчик», яким командував капітан-лейте-нант Вiктор Носенко, здійснював конвоювання танкера «Інтерна-ціонал» у Червоному морі. Танкер був атакований чотирма катерами, оснащеними 106-мм артустановка-ми. Моряки тральщика відкрили загороджувальний вогонь з кормо-вої 25-мм АУ 2М-3М і двох 12,7-мм НСВТ «Утес», встановлених на тильній стороні ходового містка, а також автоматниками групи вогневого протидії. Бій тривав вісім хвилин. Був знищений один катер противника. Поранення отримав один з кулеметників, що вели вогонь з НСВТ. За результатами бойових служб 17 членів екіпажу корабля були нагороджені орде-нами і медалями, а сам корабель був нагороджений Вимпелом МО СРСР «За мужність».

25 липня 1997 року увійшов у склад ВМС України, де отримав назву «Черкаси» на честь одной-менного українського міста з прис-воєнням бортового номера U311. Корабель неодноразово брав участь у різних міжнародних нав-чаннях, зборах-походах кораблів ВМС України, активаціях ЧВМГ БЛЕКСІФОР.

У даний час корабель базується в пункті базування Новоозерне.Під час Російського вторгнення в Україну 2014 перебував на озері Донузлав. 6 березня 2014 року на виході з бухти Донузлав було затоплено два російські кораблі «Очаков» і «Шахтёр», 7 березня було затоплено ще одне судно, а 13 березня було затоплено четверте списане судно. Таким чином було створено барикаду, що заблокувала вихід з бухти кора-блям ВМС України. Після підписан-ня Договору про анексію Криму, 20 березня російські військові висуну-ли ультиматум українським війсь-ковим про перехід на бік Росії. 21 березня написали рапорт на звільнення й зійшли з корабля 2 офіцери, один мічман і 9 людей особового складу. Екіпаж корабля відмовився виконати вимоги російських військових та здійснив спробу вирватися з Донузлава під пісню «Врагу не сдаётся наш гордый „Варяг“». Проте спроба була нев-далою і корабель став на якір, щоб не сісти на мілину. Після цього корабель став тримати кругову оборону. 23 березня екіпаж здійс-нив повторну спробу прорвати бло-каду. Корабель спробував пройти поміж двох затоплених російських кораблів. «Черкасам» це майже вда-лося, однак до них підійшов російсь-кий катер і вдарив у бік. Після цього носова частина «Черкас» опинилася на мілині. 24 березня після захо-плення російськими військовими корабля «Костянтин Ольшанський» «Черкаси» залишався єдиним війсь-ковим кораблем на Донузлаві під українським прапором. 25 березня ввечері російські військові захо-пили корабель. Штурм здійсню-вався за допомогою двох верто-льотів Мі-35 та трьох швидкісних катерів. Він тривав понад дві години. Перед початком останнього штурму екіпаж корабля на палубі виконав пісню гурту Ляпис Трубецкой «Воины света».

Характеристика:

Тоннаж:

  • нормальний — 735 т.

  • повний — 790 т.

Довжина - 61,2 м.

Ширина - 10,2 м.

Осадка - 3,45 м.

Технічні дані:

Силова установка - ГЕУ 2 дизелі М-503Б. Потужність - 5000к.с.
ЕЕУ 2 дизель-генератори:

  • ДГ-200. 

  • ДГ-100 — 300 кВт.

Гвинти - 2 гвинти фіксованого кроку в насадках.

Швидкість:

  • повного ходу — 16 вузлів.

  • економічного ходу — 12 вузлів.

Автономність плавання:

  • 1500 миль (12 вузловим ходом).

  • 10 діб по запасах провізії.

Екіпаж - 68 осіб, у тому числі 6 офіцерів.

Озброєння:

Артилерія: 

  • 2х2 30-мм АУ АК-230М (2000 пострілів).

  • 2х2 25-мм 2М-3М (2000 пострілів).

Торпедно-мінне озброєння:

  • 2х5 252-мм РБУ-1200 (30 РГБ-12).

  • міноскидач на 10 ГБ або морських мін.

Трали:

  • БКТ.

  • ТЭМ-3.

  • АТ-3.

  • Ш-3.

Зенітне озброєння:

  • 2х4 ПУ ПЗРК МТУ-4 «Стрела-3» (20 ракет 9К32).

U-311 Морський тральщик "Черкаси"

bottom of page