top of page

МТ-12 «Рапіра»

Протитанкова гармата призначена для знищення танків, бронетранспортерів та інших броньованих засобів противника, знищення живої сили противника та вогневих засобів, які знаходяться поза укриттями.

Рік прийняття на озброєння — 1970.

 

Характеристика:

Вага гармати, т — 3,1.
Екіпаж/обслуга, чол. — 6. 
Тягач — МТ-ЛБ.

Озброєння:

Калібр, мм — 100.
Боєкомплект, пострілів, шт — 80.
БОПС — 50 %.
ОФС — 20 %.
КС — 30 %.

Швидкострільність, постр./хв.:

  • прицільна — 6.

  • максимальна — 14.

Макс. дальність стрільби ОФС, м — 8200.

Дальність прямого пострілу по цілі Н=2,7 м, м:

  • БПОС — 2130.

  • КС — 1150.

Бронебійність, мм:

  • БПОС — 660.

  • КС — 350.

Час переведення з похідного у бойове положення, сек.  60.

Сектор обстрілу, град.:

  • у горизонтальній площині — 53-54.

  • у вертикальній площині — −6...+20.

 

Кількість- 500шт.

МТ-12 «Рапіра»

Історія:

100-мм протитанкова гармата. Гар-мата розроблена КБ Юргинский ма-шинобудівного заводу №75 (г.Юрга) під керівництвом В. Я. Афанасьева і Л.В.Корнеева. Перший серійний ва-ріант - Т-12 - прийнятий на озбро-єння в середині 1950-х років, серій-но виробляється з 1955 р і в 1955 р ідентифікований західними спосте-рігачами як М1955. Гармата Т-12 прийнята на озброєння Радянської Армії в 1961 р. Стала першою вітчи-зняною гладкоствольною гарма-тою. Необхідність у такому знарядді назріла з появою у заочного супро-тивника танків з дуже потужним протиснарядним бронюванням. У середині 50-х років минулого сто-ліття виникла необхідність різкого підвищення могутності протитанко-вих засобів, зважаючи прийняття на озброєння важких танків М103 і «Конкеррор». Розвідка так само по-відомляла про розробку нових се-редніх (основних) танків ймовір-ного противника, захищеність яких дозволить їм протистояти існую-чим 100мм танкової гармати Д-10 Т і буксированим БС-3.Наіболее прос-тий і швидкий шлях підвищення бо-йових характеристик знаряддя збі-льшенням калібру вів у глухий кут, так як за оцінками необхідно було збільшити калібр до 122 ~ 130 мм, що робило знаряддя громіздким і дуже важким. Для подолання вини-клого протиріччя конструкторами КБ заводу №75 був вибрано ре-волюційне рішення - знову повер-нутися до гладкоствольної арти-лерії, останній представник якої був прийнятий на озброєння царської армії в 1860 році! Що ж змусило конструкторів відступити від пере-вірених часом і війною рішень, усунувши нарізи? Діло в тому, що для додаваня бронебійних снарядів з високою початковою швидкості потрібно створити в стволі дуже великий тиск. Гарячі порохові гази під дуже високим тиском швидко зношують ствол, причому найбільш інтенсивно цей процес йде в тих місцях, де присутні концентратори напруги - різні різкі перепади тов-щини, кути і перегини поверхні. Як неважко здогадатися, саме нарізи і були найслабшою частиною, яка не витримує впливу продуктів згорян-ня метального заряду. З самого першого пострілу знаряддя, його стовбур починає зношуватися - нарізи стираються і «змилюється» (руйнуються гострі кромки, викри-шуються поля), причому найбільш інтенсивно цей процес йде біля казенника (де температура і тиск порохових газів максимальні) та біля дульного зрізу (де снаряд розвиває свою максимальну швидкість). Підвищення тиску вище певного порогу призводить до настільки швидкого руйнування нарізів, що знаряддя доведеться списати вже через кілька десятків пострілів. Звичайно, можна удоско-налювати технологію виготовлен-ня ствола, покращувати матеріали, з яких він виготовлений, тим самим відсунувши критичний поріг, але це дозволить тільки злегка відсунути критичний бар'єр.

Зовсім інша ситуація в гладкому стовбурі, де відсутні будь-які конце-нтратори напруги. Гладка внутріш-ня поверхня не схильна «змилю-ваню» і зношується більш рівномір-но. Деякий знос все ж таки присут-ній, оскільки частина матеріалу ст-вола буде нестися при терті рухо-мого снаряда і від впливу гарячих газів, але це не йде ні в яке по-рівняння з тою руйнівною дією, що ці фактори роблять з нарізним ст-волом.

Вирішивши проблему підвищення початкової швидкості шляхом під-вищення тиску в стовбурі, констру-ктори повинні були знайти заміну нарізам, головне завдання яких - надання снаряду швидкого обертан-ня, за рахунок якого він стабілізує-ться у польоті. І знову рішення при-йшло з сивої давнини! Снаряди гла-дкоствольного знаряддя стабілізу-валися оперенням, як стріли лука. Для підкалиберного снаряда опере-ння виконали каліберною, тобто розмах лопатей збігався з діаме-тром каналу ствола. Кумулятивний і осколково-фугасний снаряди для стабілізації оснащувалися розкри-вним після покидання стовбура оперенням.

Перші опрацювання системи пока-зали, що для боротьби з новими та перспективними танками потрібно знаряддя не менше 100-мм калібру. Однак з ГРУ надійшла інформація про проектований в Англії новому 105-мм знаряддя з небаченими ра-ніше показниками. Що б «не допус-тити відставання» було вирішено проектувати 105-мм гладкостволь-ну зброю. Але найбільш далекогля-дним рішенням, прийнятим конст-рукторами під керівництвом В. Я. Афанасьева, можна вважати те, що він передбачив і установку гармати на танку. При проектуванні внутрі-шньої балістики знаряддя була при-йнята відносно коротка гільза, що хоча дещо погіршило внутрішньо-балістині характеристики, але доз-волило скоротити загальну довжи-ну пострілу до 1000 мм.

Для прискорення прийняття на озброєння лафет взяли від 85-мм гармати Д-48, замінивши люльку і противідкатні пристосування.Однак полігонні випробування показали, що для віддачі такого потужного знаряддя лафет слабенький. Потрі-бно було його доопрацювати, в най-коротші терміни. Повторні заво-дські випробування нова система витримала і була представлена ​​на держ. випробування, по завершенні яких постановою Ради Міністрів № 749-311 була прийнята на озброєн-ня під назвою «105-мм буксирувана протитанкова гармата Т-12» з при-своєнням індексу ГРАУ 2А19.

:Особливості

Протитанкова гармата МТ-12також відома під назвою «Рапіра». Лафет знаряддя має торсіонну підвіску, блокує для забезпечення стабільно-сті при стрільбі. В ході модернізації була збільшена довжина ходу підре-сорювання, для чого довелося вве-сти гідрогальмами вперше в арти-лерії. Також при модернізації повер-нулися до пружинного врівноважу-вача механізму, оскільки гідравлі-чний врівноважує механізм при рі-зних кутах піднесення потребував постійного регулювання компенса-тора. Колеса були запозичені у ва-нтажівки ЗіЛ-150.

Гладкий ствол (довжина 61 калібр) виконаний у вигляді труби-моноб-лока в зборі з дульним гальмом, обоймою і казенником.

В якості тягача використовується МТ-Л (багатоцільовий транспортер легкий) або МТ-ЛБ (броньований варіант транспортера). Даний тран-спортер отримав в радянській армії досить широке поширення. На його базі були створені стовбурні і раке-тні самохідні артилерійські установ-ки. Гусеничний хід забезпечує тран-спортеру прекрасну прохідність на пересіченій місцевості. Тягач здат-ний буксирувати протитанкову гар-мату МТ-12 з максимальною шви-дкістю 60 км/год. Запас ходу даного транспортера - 500 км. Розрахунок знаряддя під час транспортування розміщується всередині машини. Під час маршу гармата закриваєть-ся брезентовими чохлами, що захи-щають знаряддя від пилу, бруду, сні-гу і дощу. Час перекладу протитан-кової гармати з похідного положен-ня в бойове - не більше 1 хвилини. Після прибуття на позицію артиле-ристами знімаються чохли і розво-дяться станини. При розведених станинах знаряддя має велику стій-кість. Після цього опускають нижній броньовий щит. Щитове прикриття забезпечує захист розрахунку і ме-ханізмів від ураження осколками та кулями. Розрахунок відкриває огля-дові вікна в щиті і монтує прицільні пристрої.

При веденні вогню прямою навод-кою в сонячну погоду або при стрі-льбі проти сонця приціл ОП4М-40У додатково обладнується спеціаль-ним світлофільтром. Нічний приціл АПН-6-40, яким може оснащуватися гармата, підвищує бойові якості знаряддя. Для стрільби в складних метеоумовах був розроблений ва-ріант знаряддя з радіолокаційним прицілом.

До складу розрахунку протитанко-вої гармати входять: командир, ке-рівник дій розрахунку; навідник, що використовує для наведення махо-вики; заряджаючий.

Постріл проводиться шляхом на-тискання спускового механізму або за допомогою троса (дистанційно). Затвор знаряддя клинового типу, напівавтоматичний. При підготовці до пострілу від заряджаючого пот-рібно лише дослати снаряд в ка-мору. Перед першим пострілом зат-вор відкривається вручну. Після по-стрілу відбувається автоматичне викидання гільзи.

Щоб знизити енергію віддачі, стов-бур гармати обладнали дульним га-льмом. Через свою досить цікаву форму дульне гальмо отримавло прізвисько «сільничка». У момент пострілу з дульного гальма вирива-ється яскраве полум'я. Боєкомплект гармати МТ-12 складається з де-кількох типів боєприпасів. Бронебі-йні підкаліберні снарядіи викорис-товуються для знищення танків, САУ та інших броньованих цілей. Дальність прямого пострілу -1880м. Постріл з кумулятивно осколковим снарядом, як правило, використо-вується для ведення вогню прямою наводкою по цілях з потужною бро-ні захистом. Жива сила, вогневі то-чки, польові споруди інженерного типу знищуються за допомогою осколково-фугасних снарядів. При установці на гарматі спеціального приладу наведення можуть викори-стовуватися постріли з протитанко-вої ракетою. Управління ракетою відбувається по променю лазера. Максимальна дальність стрільби при цьому становить 4000 м. Гільзи багаторазового використання. Піс-ля пострілу їх укладають в спеціа-льні контейнери і відправляють в ремонт.

Протитанкова гармата МТ-12 зда-тна вести вогонь не тільки прямою наводкою, а й із закритих позицій. Для цього гармата оснащується прицілом С71-40 з панорамою ПГ-1М.

bottom of page