top of page

2С19 «Мста-С»

Самохідна гаубиця приз-начена для зни-щення тактичних ракетних засобів та далекобійної артилерії противника, зни-щення живої сили, вогневих засобів та бойової техніки на марші, в місцях зосе-редження та в опорних пун-ктах, уражен-ня органів управління та тилу против-ника.

Рік прийняття на озброєння — 1989.

 

Характеристика:

Бойова маса, т — 42.
Екіпаж/обслуга, чол. — 5/7.

Габаритні розміри (мм):

  • ширина — 3584.

  • висота — 2985.

  • довжина — 11917.

  • Калібр, мм — 152.

Озброєння:

Марка гармати - 2А64.

Калібр - 152 мм.

Тип боєприпасів:  

  • ОФС.

  • Ш (з готовими убійними ел.).

  • Кас. (касетний). 

  • У (керований).

Боєкомплект, пострілів, шт:

  • всього — 60.

  • возимий — 50 (20 ОФС, 30 АРС).

Дальність стрільби, м:

  • ОФС — 24700.

  • АРС (акт.-реакт. снаряд) — 28900.

  • дальність прямого пострілу, м —1160.

  • швидкострільність, постр./хв. — 7-8.

  • маса снаряду, кг — 43,56.

Час переведення з похідного у бойове

положення, хв. — 2.

Кути наведення, град.:

  • горизонтального — 360.

  • вертикального — - 4...+ 68.

Додаткове озброєння 12,7 мм кулемет НСВТ.
Боєкомплект, патр. — 300.

Силова установка:

  • Тип та марка двигуна — 4-х такт. дизель, В-84А.

  • Макс. потужність, кВт (к/с) — 616 (840).

  • Паливо, яке використовується — А-76, ДП, ТС.

Швидкість руху, км/год.:

  • по ґрунту — 35-45.

  • по шосе — 60.

Витрати на 100 км по ґрунтовій дорозі, л:

  • палива — 260-450.

  • мастила — 3-10.

  • База — спец.(Т-72).

  • Запас ходу по пальному, км — 500.

Перешкоди, які долаються:

  • макс. кут підй., град. — 30.

  • ширина рову, м — 2,6-2,8.

  • висота стінки, м — 0,85.

  • брід без п-ки, м — 1,2.

 

Кількість- 40шт.

2С19 «Мста-С»

Історія:

У 1971 році на озброєння Радян-ської армії була прийнята 152-мм самохідна гаубиця «Акація», за своїми характеристиками приблиз-но відповідала аналогічним систе-мам країн НАТО, на озброєнні яких перебували в основному 155-мм самохідні гаубиці М109. У той же час західноєвропейські держави по-чали розробку нової САУ SP70 з балістикою буксируемой 155-мм гаубиці FH70. Балістичне рішення 155-мм гаубиці дозволяло забез-печити максимальну дальність стрі-льби ОФС до 24 км, а активно-реак-тивним снарядом - до 30 км. Подібні характеристики давали суттєву пе-ревагу перед радянськими артиле-рійськими дивізійними системами і дозволяли здійснювати доктрину «боротьби з другими ешелонами» по знищенню і придушення військ країн-учасниць Варшавського дого-вору ще до їх прибуття на передній край бойових дій.

Приблизно в один час з країнами НАТО в СРСР теж починаються ро-боти зі створення артилерійського озброєння наступного покоління. Так за результатами науково-дослі-дної роботи «Успіх-2» були визна-чені тенденції розвитку артиле-рійського озброєння західних країн і перелік робіт по створенню нових артилерійських систем для Радя-нської армії. У ході досліджень була виявлена ​​необхідність скорочення номенклатури калібрів артилерій-ських систем і необхідність уніфіка-ції з боєприпасів гаубиць і реакти-вних систем залпового вогню в дивізіоних, полкових і армійських ланках. З 1976 року в ЦКБ Ураль-ського заводу транспортного маши-нобудування під керівництвом Ю. В. Томашова починаються науково-дослідні роботи з визначення виг-ляду перспективної САУ дивізійної ланки, збройним знаряддям з баліс-тикою буксируємої 152-мм гаубиці (пізніше отримала найменування 2А65 Мста- «Б»), що розробляється в Волгоградському ОКБ-2 заводу «Барикади», під керівництвом Г. І. Сергєєва.

Нова самохідна артилерійська уста-новка проектувалася під позна-ченням «об'єкт 316». Одночасно з варіантом, які розробляються під керівництвом Ю. В. Томашова, в ЦКБ Уральського заводу транспо-ртного машинобудування невели-ким колективом під керівництвом Н. С. Тупіцина створювався альтер-нативний варіант з відкритою установкою знаряддя і повністю автоматизованим процесом заряд-жання, який отримав позначення «об'єкт 327». Компонування «об'єк-та 327» дозволяла істотно заоща-дити в масі вироби. У 1976 році був виготовлений перший прототип, однак для доведення розробленої САУ була необхідна тривала до-робка щодо усунення недоліків, що вважалося невиправданою тратою часу, тому в підсумку всі сили були кинуті на розробку варіанта під позначенням «об'єкт 316». Отри-мані опрацювання лягли в основу ОКР під найменуванням «Мста-С» (індекс ГРАУ - 2С19), офіційно розпочатої в 1980 році. «Мста-С» повинна була надійти на озброєння артилерійських полків танкових і мотострілкових дивізій для заміни 152-мм самохідних гаубиць 2С3 «Акація» .Головним розробником 2С19 був призначений Уральський завод транспортного машинобуду-вання, гаубиця 2А64 проектувалася в ОКБ-2. У 1983 році був вигото-влений перший макетний зразок, а в листопаді цього ж року було завершено виготовлення дослід-ного зразка, який протягом 1984 на Ржевському полігоні проходив вип-робування. Спочатку САУ 2С19 роз-роблялася на базі танка Т-72, ​​проте в ході випробувань були виявлені серйозні недоліки, серед яких була велике розгойдування при стрільбі. Для усунення зауважень було прий-нято рішення від бази танка Т-72 залишити геометрію корпусу, дви-гун, трансмісію і приводи керуван-ня. При цьому торсіони і катки ходо-вої частини САУ були замінені на нові, розроблені на базі застосо-вуваних у танку Т-80. Після усунен-ня зауважень до 1986 року були виготовлені 6 самохідних гаубиць 2С19. Виготовлені САУ були відпра-влені на державні, а потім на військові випробування. Після заве-ршення військових випробувань і доробок виявлених недоліків в 1989 році самохідна гаубиця 2С19 «Мста-С» була прийнята на озбро-єння Радянської арміі. Серійное ви-робництво САУ 2С19 було розго-рнуто в 1988 році (тобто до офіцій-ного прийняття на озброєння). Так як виробничі потужності Уральсь-кого заводу транспортного маши-нобудування перебували на реко-нструкції, виготовлення САУ було перенесено на спеціально побудо-ваний під виробництво 2С19 завод в місті Стерлитамаке, де і здійсню-валося до розпаду СРСР.

:Особливості

Самохідна гаубиця 2С19 «Мста-С» виконана по баштовою схемою. Ко-рпус машини з геометрії подібний корпусу танка Т-72, ​​зварений із сталевих броньових катаних листів і розділений на три відділення: від-ділення управління, бойове і сило-ве (моторно-трансмісійне). У пере-дній частині по середині корпусу розташоване місце механіка-водія з органами управління шасі. У сере-дній частині розташовується бойо-ве відділення. На даху корпусу на кульковий погон діаметром 2444 мм встановлена ​​зварна вежа. Маса вежі без боєкомплекту становить 13,5 тонн. У вежі встановлено зна-ряддя 2А64, а також місця екіпажу. По правому борту в передній час-тині вежі розміщується сидіння ко-мандира, по лівому борту в пере-дній частині вежі встановлено си-діння навідника і прицільні прис-тосування. За навідником і кома-ндиром розміщені два місця для заряджаючих САУ. Місце команди-ра обладнано поворотною башто-чкою, встановленої на даху вежі, за своєю конструкцією аналогічною башточкою командира танків Т-64 і Т-80. У кормовій частині башти встановлено два механізованих ко-нвеєра з набоями та снарядами. Під вежею на днищі корпусу розта-шована  платформа, закріплена до погона чотирма трубами. Подача в укладки може здійснюватися з грунту через спеціальний механі-зований вхідний лоток, розташо-ваний зовні на кормі башти. У кормовій частині корпусу САУ зна-ходиться моторно-трансмісійне ві-дділення, аналогічне такому на та-нку Т-72. Бронювання САУ 2С19 за-безпечує противопульное і проти-осколкові захист екіпажу. Товщина листів корпусу та башти складає 15 мм.

Основним озброєнням САУ 2С19 є 152-мм гаубиця 2А64. Знаряддя по-вністю уніфіковано по балістичних характеристиках і використовува-ним боєприпасів з 152-мм буксіру-ємою гаубицьою 2А65. Основними вузлами знаряддя 2А64 є стовбур, затвор, електрообладнання, проти-відкатні пристрої, люлька, огорожа, врівноважує і підйомний механіз-ми. Ствол гармати являє собою трубу-моноблок з'єднану з казьо-ником, в передній частині стовбура знаходиться ежектор, на дуловому зрізі труби закріплене дульне га-льмо. В казьонику розташований вертикально-клиновий затвор з напівавтоматикою копірного типу. Постріл з гармати може здійснюва-тися як вручну, так і електроспу-ском. Копірна напівавтоматика за-твора призначена для відкривання затвора при накаті після пострілу гармати. Люлька зварна обоймен-ного типу, в колисці закріплюється сектор підйомного механізму. У задній частині люльки болтовим з'єднанням закріплено огорожу. На огорожі розміщені елементи уда-рно-спускового механізму, лінійка для вимірювання довжини відкату, а також механізм блокування спу-ску. Електромеханічний досилатель снаряда і заряду, а також механізм видалення стріляної гільзи, приз-начені для полегшення роботи за-ряджаючого. Противідкатні прис-трої складаються з веретен-моде-раторного гальма відкату, циліндр якого закріплений в казьоник зна-ряддя, і з пневматичного накатни-ка, заповненого азотом. Підйомний механізм секторного типу, забез-печує наведення знаряддя в діапа-зоні кутів від -4 до + 68 ° по вер-тикалі. Підйом знаряддя може здій-снюватися як вручну маховиком, так і за допомогою електродвигуна. Пневматичний механізм служить для компенсації моменту неврівно-важеності хитної частини знаряд-дя. Боєкомплект, що возить САУ 2С19 становить 50 штатних пос-трілів, однак у залежності від пере-везеного кількості керованих сна-рядів «Краснопіль» можливі такі ва-ріанти: 42 штатних постріла і 4 сна-ряди 3ОФ39, 47 штатних і 3 сна-ряди 3ОФ39, 39 штатних пострілів і 7 снарядів 3ОФ39.

bottom of page