2Б16 «Нона-К»
2Б16 «Нона-К»
Радянська універсальна гаубиця-міно-мет, але в війні в Афганістані не проя-вила придатність для ПДВ і ДШВ.
Рік прийняття на озброєння — 1986.
Характеристика:
Маса - 1200 кг.
Довжина - 4570 мм.
Довжина ствола, мм - 2900.
Ширина - 1790 мм.
Висота - 1350 мм.
Стрільців - 5 чол.
Озброєння:
Калібр - 120 мм.
Задок - напівавтоматичний з клинковим затвором і пластичним обтюратором.
Віддача - гідравлічне дулове гальмо та гідропневматичнийпротивідкатний пристрій.
Лафет - з розсувними станинами.
Кут підвищення - (-10..+80 град).
Кут повороту - (-30..+30 град).
Бойова скорострільність - 8..10 /хв.
Дульна швидкість - 109..307 м/с.
Прицільна дальність:
-
7100м (Мінометна міна).
-
8800м (Осколково-фугасний снаряд).
Максимальна дальність - 12800 м.
Приціл - 1П9.
Кількість- 2 шт.
Історія:
Враховуючи досвід Афганістану, для сухопутних військ було розро-блено в 1986 році знаряддя 2Б16 «Нона-К. Знаряддя створено на базі артелерійскої частини 2А51 само-хідної 2С9 "Нона-С" створеного ЦН-ДІ точного машинобудування спіль-но з Пермським машинобудівним заводом ВАТ "Мотовилихинскі за-води" в 1970-х роках. 2Б1б є універ-сальним знаряддям, що поєднує властивості міномета і легкої га-убиці. Керівник робіт Ю. Калачніков. Випробування проводилися на Рже-вському полігоні в 1984-1986 роках. Знаряддя 2Б1б було прийнято на озброєння Радянської армії в 1986 році і призначалося для озброєння артилерійських дивізіонів деснтно-штурмових бригад. У радянський час встигли зробити всього 188 по-дібних систем. Озброєні ними були в основному частини в ЛенВО. На озброєння ПДВ або ДШВ вони не на-дходили. Виходячи з досвіду Афга-ністану, десантованим в гірській місцевості підрозділам була потріб-на зовсім інша артсистема, а для "Великої" війни вони теж не підхо-дять. Головна біда Нони-К, це її на-дзвичайно завищена вага - 1200 кг - через помилкове прагнення нада-ти знаряддю протитанкові можли-вості, що абсолютно зайве при на-явності хороших ПТРК. Експлуатує-ться з 1986 року. Роки виготовлен-ня з 1986 р. по 1989 рік.
:Особливості
Гармата 2Б16 є буксированим варі-антом гармати 2А51, встановленої на самохідну артилерійську устано-вку 2С9 «Нона-С», та зберігає усі якості та особливості базової гар-мати. Призначена для артилерійсь-ких дивізіонів десантно-штурмових бригад.
Завдяки використанню балістичної схеми «Гармата-постріл», 2Б16 міс-тить в собі можливості гармати, га-убиці та міномета. Ствол має дов-жину у 24,2 калібри, на трубі місти-ться дулове гальмо, ефективність якого складає приблизно 30%. Над стволом розміщено противідкатний пристрій, який складається з гідрав-лічного гальма відкату і гідропне-вматичного накатника. Труба кріпи-ться до казенника, в якому розмі-щений клинковий затвор.
На верхньому станку розміщено га-рмату та механізми горизонталь-ного і вертикального наведення. Для захисту бойового розрахунку від куль та осколків на верхньому станку встановлено броньований щиток.
Противідкатний пристрій являє со-бою агрегат, котрий об’єднує гідра-влічне гальмо відкату з клапанним регулюванням та з змінною довжи-ною відкату, гальмо накату з дросе-льним регулюванням, пневматич-ний накатник.
Нижній станок розміщений у двух-станинному лафеті. На нижньому станку встановлений верхній ста-нок з гарматою. Перевід гармати у бойове положення здійснюється автоматичними розсуванням и ста-нинами. В похідне положення ста-нинизводяться за допомогою лебі-дки.
Як і гармата 2А51, гармата 2Б16 здатна вести вогонь широкою ну-менклатурою боєприпасів — всіма типами 120-мм мін, а також оскол-ково-фугасними і кумулятивними снарядами з готовими насічками.