top of page

Д-30

Д-30

Радянська гаубиця, призначена для при-душення вогневих точок і руйнуванням польових фортифікаційних споруд. Не-велика висота лінії вогню дозволяє вико-ристовувати знаряддя в системі проти-танкової оборони.

Рік прийняття на озброєння — 1963.

 

Характеристика:

Балістична:

Калібр - 122 мм.

Початкова швидкість:

  • Осколково-фугасного снаряда (повний заряд) - 690 м/с.

  • Осколково-фугасного снаряда ( зменше-ний заряд) - 270-565 м/с.

  • Кумулятивного снаряда - 740 м/с.

Найбіл. тиск порохових газів - 250 МПа.

Найбільша дальність стрільби - 15,4 км.

Маса осколково-фугасної снаряда - 21 кг.

Маса кумулятивного снаряда - 14 кг.

Маса заряду (повного) - 4 кг.

Конструктивна:

Довжина ствола з дульним гальмом (без шкворневої балки) - 4,66 м.

Довжина ствола без дульного гальма - 4,3 м.

Довжина нарізної частини - 3,4 м.

Число нарізів - 36.

Найбільший кут піднесення - 70°.

Найменший кут відміни - (-7°).

Горизонтальний обстріл: 

  • при куті піднесення ствола від -5° до 18° - 360°.

  • при куті піднесення від + 18° до 70° і

  • при положенні стовбура між рухомими станинами - 66°.

  • при куті піднесення від + 18° до 70° і при положенні стовбура між нерухомими і рухливими станинами - (± 29°).

Кількість рідини «стеола М»:

  • в гальмі відкатних частин - 10,3 л.

  • в накатнику - 9,7 л.

  • в врівноважуєчому механізмі - 0.45 л.

Початковий тиск в накатнику - 4.6 МПа.

Нормальна довжина відкату - 0,74-0,93м.

Тиск у врівноважуєчому механізмі-6МПа.

Габаритна:

В похідному положенні:

  • Довжина гаубиці - 5,4 м.

  • Ширина гаубиці - 2,2 м.

  • Висота гаубиці - 1,8 м.

Висота лінії вогню - 0,9 м.

Довжина гаубиці в бойовому положенні при куті піднесення 0° - 7,8 м.

Відстань між точками опори лафета в бойовому положенні - 5,6 м.

Кліренс (мінімальний) - 0,325 м.

Масова:

Гаубиця в бойовому положенні - 3200 кг.

Гаубиця в похідному положенні - 3290 кг.

Ствол - 1,05 т.

Затвор - 30 кг.

Качающа частина - 1,5 т.

Відкатна частина - 1,23 т.

Люлька - 210 кг.

Гальмо відкатних частин в зібраному вигляді - 75 кг.

Верхній верстат - 212 кг.

Нижній верстат з нерух. станиною-318кг.

Станини (дві) - 310 кг.

Накатник в зібраному вигляді - 73 кг.

Колеса з маточиною - 148 кг.

Лижна установка - 270 кг.

Експлуатаційна:

Скорострільність гаубиці - 6-8 постр/хв.

Час перекладу з похідного положення в бойове - 1,5-2,5 хв.

Найбільша швидкість транспортування - 80 км/год.

 

Кількість- 369шт.

:Особливості

Гаубиця Д-30 складається зі стовбу-ра, противідкатні пристроїв, лафе-та і прицільних пристроїв. Стовбур гаубиці складається з труби, двох-щілистого дульного гальма, захва-тів, казенника і затвора. Довжина стовбура приблизно 38 калібрів.       Спосіб заряджання знаряддя - руч-ний роздільно-гільзовий. Противід-катні пристрої складаються з нака-тника і гальма відкатних частин.     Лафет складається з люльки, вер-хнього верстата, нижнього верста-та, врівноважуйочого механізму, приводів вертикального і горизо-нтального наведення, колісного хо-ду, механізмів підресорювання, ме-ханізму кріплення знаряддя в по-хідному режимі. Конструкція лафе-та гаубиці забезпечує круговий обс-тріл при кутах піднесення стовбура від -5 ° до + 18 ° і стрільби при кутах піднесення від -7 ° до + 70 °, коли ка-зенна частина знаходиться в сек-торах між суміжними станинами. Прицільні пристрої складаються з панорамного прицілу і телескопіч-ного прицілу. Стовбур, люлька, про-тивідкатні пристрої та прицільні пристрої складають качающую час-тину знаряддя.

Качающа частина, верхній верстат з бойовим щитом і колісним ходом, яка врівноважує механізм і приводу наведення утворюють обертаючу частина, яка наводиться в оберта-льному русі щодо осі бойового шти-ря верхнього верстата при наводкці ствола в горизонтальній площині. Нижній верстат з трьома стани-нами і гідродомкратом утворюють нерухому при наводці ствола час-тина знаряддя. Для стрільби з га-убиці Д-30 застосовуються оскол-ково-фугасні снаряди підвищеної потужності 3ОФ56. Можливе вико-ристання інших типів боєприпасів - протитанкових кумулятивних, ди-мових, освітлювальних, а також агі-таційних з листівками. Для Д-30 бу-ли розроблені і спеціальні снаряди збільшеної дальності, включаючи осколково-фугасні ERFB виробниц-тва Хорватії, які дозволяють досяг-ти максимальної дальності стрільби 17630 м. Застосування активно-ре-активних снарядів дозволяє збіль-шити дальність стрільби до 21 900 метрів. Можливість Д-30 доста-вляти осколково-фугасний снаряд масою 21,76 кг на дальності понад 15 000 м - це відмінні показники для 122-мм гаубиці масою трохи більше 3000 кг.

У гаубиці Д-30 застосовано торсіон-не підресорювання важелів коліс. Наїжджаючи на перешкоди, важелі коліс повертаються, закручуючи то-рсіони. Завдяки пружності сталі, то-рсіон починає розкручуватися і, не-мов пружина, повертає важіль в ко-лишнє положення. Дуже незвичайн-ий спосіб транспортування знаряд-дя. Всі три станини з'єднані між собою і підвішені до ствола. Знаряд-дя тягнуть за ствол за допомогою шкворневого пристроя, прикріпле-ного до дульної частини. Застосу-вання торсіонного підресорюваня дозволило здійснювати транспор-тування знаряддя з високою швид-кістю - найбільша допустима швид-кість по хороших дорогах з асфаль-товим або бетонним покриттям ск-ладає до 80 км/год. Гаубиця також споряджається лижною установкою для транспортування по глибокому сніжному покриву. Стрільби з лиж-ної установки неможливі. Порівня-льна компактність гаубиці дозволи-ла навіть здійснювати її десанту-вання з повітря - для цього перед-бачалися спеціальні платформи.

Історія:

122-мм гаубиця Д-30 з'явилася на початку 60-х років. Вона була спро-ектована в конструкторському бю-ро під керівництвом знаменитого Ф. Ф. Петровим на артилерійському заводі №9 у Свердловську для за-міни 122 мм гаубиці М-30, яка була прийнята на озброєння Радянської Армії незадовго до початку Другої світової війни. В основу конструкції гаубиці Д-30 була покладена нова для радянської польової артилерії схема: замість вже традиційних дв-ох розсувних станин лафет має три станини, а ходова частина розміщу-ється на верхньому верстаті.

Одна з трьох станин є нерухомою, а інші дві розсеваються на 120 ° при приведенні гаубиці в бойове поло-ження. Перед виконанням цієї опе-рації гаубиця за допомогою гвинто-вого домкрата спирається на піддон нижнього верстата, а колеса ходо-вої частини вивішуються над грун-том. Основною перевагою такої схеми є можливість ведення круго-вого обстрілу без відділення ходу. Невелика висота лінії вогню доз-воляє використовувати знаряддя в системі протитанкової оборони по-ряд з виконанням основного зав-дання - придушенням вогневих то-чок і руйнуванням польових форти-фікаційних споруд.

Перевозиться гаубиця теж незви-чайно - стволом вперед. Наявність підресореного колісного ходу доз-воляє буксирувати гаубицю з вели-кою швидкістю, як по шосе, так і по пересіченій місцевості. Час перек-ладу з похідного положення в бо-йове становить 1,5-2,5 хвилини.

Гаубиця Д-30 була однією з найпо-ширеніших артилерійських систем в арміях держав колишніх членів Східного блоку; крім того, вона ши-роко експортувалася і випускалася за ліцензією в деяких країнах. В да-ний час її виробництво в країнах СНД припинено.

bottom of page