top of page

Т-84У «Оплот»

Танк призначений для посилення механі-зованих підрозділів у всіх видах загаль-новійськового бою, прориву укрплених позицій, знищення вогневих точок, тех-ніки і живої сили противника, швидкої організації оборонних рубежів.

Рік прийняття на озброєння — 2000.

 

Характеристика:

Бойова маса, т — 46,0.
Екіпаж, чол. — 3.

Тип радіостанції — Р-173 (173М);.
Дальність зв’язку, км — 20.

Габаритні розміри (мм):

  • ширина — 3755.

  • висота — 2215.

  • довжина — 9650.

Озброєння:

Основна зброя — 125 мм ГС гармата 2 А46-2.

  • типи снарядів — БП, ОФ, БК, ПТКР.

  • марка ПТРК — 9К119.

  • марка ПТКР — «Рефлекс» 9М 119 (9М 119М).

  • дальність стрільби ПТКР, м — 100-5000.

  • макс. дальн. стрільби ОФC, м — 10 000.

  • бойова скорострільність, постр./хв.- до 9;

  • боєкомплект, шт. — 45.

  • бронебійність снарядів, мм — 170-190.

  • спосіб заряджання гармати — мех. зарядж..

  • ємність механізованої укладки, шт. — 28.

  • час заряджання міn/мах, сек. — 7,0/12,5.

Спарений з гарматою кулемет — 7,62 мм ККТ;

  • боєкомплект, патр. — 1250.

Зенітно-кулем. установка закритого типу — 12,7 мм НСВТ.

  • боєкомплект, патр. — 300.

  • макс. приц. дальн. стр. по пов. цілях, м — 1500.

Силова установка:

  • Тип та марка двигуна — 2-х такт. диз., 6ТД.

  • Макс. потужність, кВт (к/с) — 735 (1000).

  • Паливо, яке використовується — багатопаливний.

  • Ємність баків, л — 1670.

Швидкість руху, км/год.:

  • по ґрунту — 39.

  • по шосе — 60.

Витрати на 100 км по ґрунтовій дорозі, л:

  • палива — 330-370.

  • мастила — 8-16.

Запас ходу по пальному по ґрунтовій дорозі:

  • з додатковими бочками, км — 450-500.

Перешкоди, які долаються:

  • макс. кут підй., град. — 32.

  • ширина рову, м — 2,85.

  • висота стінки, м — 1,0.

Водні перешк. по дну, м:

  • ширина — без обмежень.

  • глибина — 5.

Кількість- 12шт. 

Т-84У «Оплот»

Історія:

У 1993 році ХКБМ прийняло рішен-ня продовжити розробки на базі та-нка Т-80УД, в результаті чого був створений основний бойовий танк Т-84. Роботи над Т-84 проводилися під керівництвом Михайла Дем'яно-вича Борисюка, який очолив ХКБМ в 1990 році і в даний час керівного Бронетанкобудування України.

Перший дослідний зразок Т-84 був створений в 1994 році, і в тому ж році було прийнято рішення виго-товити ще кілька машин. Ці зразки згодом були піддані всебічним вип-робуванням на підприємстві і армі-йських полігонах. Після успішного завершення програми випробувань в кінці 90-х Т-84 в 1999 р був прий-нятий на озброєння Української Ар-мії під найменуванням БМ Оплот. 24 серпня 2000 10 танків Оплот(остан-ня модифікація танка Т-84) взяли участь у параді, присвяченому деся-тиріччю незалежності України.

Т-84 пропонувався на експорт і був одним з танків, що брали участь в порівняльних випробуваннях в Гре-ції в 1998 році, в Туреччині в 2000 р. і в Малайзії в 2000 році в рамках те-ндерів на поставку основних бойо-вих танків в зазначені країни.

Випробування в Греції були для то-го часу унікальною подією, оскільки вперше в історії пострадянський та-нк серії "Т" проходив випробування за методиками НАТО разом з кра-щими зразками танків НАТО. Т-84 змагався із західними "колегами" досить успішно, проте в ході вип-робувань стало ясно, що в констру-кції танка бракує деяких техноло-гічних "новинок", головним чином у сфері ветроніки. Уроки, отримані під час випробувань, не пропали да-ром, і в подальшому всі зусилля бу-ли спрямовані на створення більш досконалої модифікації танка, в якому поєднувалися б кращі риси західних і радянських танків. У даній роботі були досягнуті значні успіхи, що призвело до створення удоско-наленої конфігурації танка - Т-84У, що характеризувалася значними доробками конструкції, що дозволи-ли поліпшити цілий ряд характери-стик з метою бути на рівні з усіма іншими сучасними танками. Зокре-ма, була впроваджена більш доско-нала тепловізійна система, а також супутникова система навігаційного забезпечення, незалежний лазер-ний далекомір для командира та-нка, сучасна система обліку вигину каналу ствола.

ХКБМ проводило гнучку і наполег-ливу політику на конкурентнонаси-ченому ринку експорту танків. Зок-рема, у другій половині 1999 року і в першій половині 2000 зусилля кон-структорів були спрямовані на ст-ворення танка з озброєнням стан-дарту НАТО. Завдання полягало в тому, щоб перетворити танк серії "Т" в танк, який відповідав би стан-дартам НАТО з озброєння і боєпри-пасів. Конструктори ХКБМ взялися за цю важку задачу, хоча, безумо-вно, це було серйозним випробу-ванням їх інженерної та конструк-торської майстерності. Роботи були успішними і привели до створення спеціальної модифікації танка Т-84, названої "Оплот" (в ході робіт він називався "Т-84-120") і оснащеної 120-мм гладкоствольною гарматою стандарту НАТО і автоматом заряд-жання, розміщеним в кормовому відсіку вежі , Дана модифікація була спеціально допрацьована виходячи з вимог, пред'явлених до танка Ко-мандуванням сухопутних військ Ту-реччини. Після проведення випро-бувань на підприємстві в квітні 2000 році даний зразок був напра-влений до Туреччини, де він прой-шов всебічні випробування в чер-вні-липні 2000р. під найменуванням "Ятаган".

Випробування в Туреччині були, по всій видимості, самими "всеохоп-люючими" з усіх коли-небудь про-ведених до цього міжнародних вип-робувань танків і включали в себе три етапи. Перший етап проводи-вся взимку протягом 4-х тижнів на полігоні в горах. Другий етап прохо-див на стаціонарному випробува-льному полігоні навесні протягом місяця і включав в себе головним чином випробування маневреності, у тому числі рух по "змійці", пово-роти танка на місці і в русі навколо своєї осі, повороти в русі з різною шв-дкістю і з різним радіусом пово-роту. Третій етап являв собою 2-х-місячні випробування в польових умовах, що проходили влітку і вк-лючали головним чином Стрільбові випробування.

Зазначені випробування наочно продемонстрували, що Т-84 однако-во ефективний в різних умовах Єв-ропи, Азії та інших регіонів і здат-ний виконувати поставлені перед ним завдання в будь-яких погодних умовах на складній місцевості.

Ускладнення конструкції танка Т-84 викликало необхідність розробки високоефективних комп'ютеризо-ваних засобів навчання. Перший досвід роботи в даній області ХКБМ отримало ще в 1996 році, коли був створений тренажер механіка-водія танка із застосуванням комп'ютер-них технологій. У другій половині 90-х років ХКБМ поставило в Паки-стан кілька тренажерів механіка-водія танка Т-80УД.

Початковий варіант тренажера ме-ханіка-водія був статичним. Однак незабаром був розроблений покра-щений варіант - динамічний трена-жер механіка-водія, що встановлю-ється на динамічну платформу з трьома ступенями свободи. В кінці 90-х були створені нові тренажери - тренажер навідника, тренажер ко-мандира і комплексний модульний тренажер екіпажу танка Т-84. Всі ці тренажери встановлювалися на ди-намічні платформи з трьома ступе-нями свободи.

:Особливості

Загальне компонування основного бойового танка Оплот — традиційне (відділення управління знаходиться в носовій частині, бойове відділен-ня — в центрі, а моторно-трансмі-сійне відділення — у кормовій час-тині машини). Механік-водій розмі-щується по центру. Люк механіка-водія при відкриванні піднімається і повертається праворуч. Перед ме-ханіком-водієм знаходяться три пе-рископні прилади бачення, центра-льний з яких можна при необхідно-сті замінити на прилад нічного ба-чення. Позаду сидіння механіка-во-дія є десантний люк. Командир роз-міщується праворуч, а навідник — ліворуч, у кожного з них є люк виса-дки.

Основний бойовий танк Оплот має комбіновану систему захисту, що включає в себе пасивну броню, вбу-дований динамічний захист і низку інших пристроїв захисту танка, оп-тимізованих проти сучасних засо-бів ураження танків і значно зни-жують уразливість танка від всіх видів протитанкових засобів.

Броньовий захист танка «Оплот», що включає сучасну багатошарову броню і встановлений на вежі і кор-пусі комплект вмонтованого дина-мічного захисту другого покоління, забезпечує танку високий рівень живучості на полі бою. Пасивна броня являє собою свого роду «ли-стковий пиріг», що складається з броньових листів та керамічних ма-теріалів, які чудово захищають від більшості нині існуючих засобів ура-ження за допомогою істотного збі-льшення стійкості до пробиття та ймовірності відколювання броні на внутрішній поверхні. На передній частині корпусу та башти танка Оп-лот встановлено вбудований дина-мічний захист новітнього покоління типу «Ніж», який забезпечує захи-щеність як від кумулятивних, так і від бронебійно-підкаліберних боєп-рипасів. Крім корпусу та башти, кон-тейнери вмонтованого динамічного захисту також встановлені по бор-тах передньої частини корпусу і за-безпечують додатковий захист від-ділення управління з боків. Вбудо-ваний динамічний захист настільки ефективний протикумулятивних боєприпасів, що іноді при попаданні кумулятивного снаряду в танк екі-паж танка дізнається про це значно пізніше, вже після бою. Комплекс вмонтованого динамічного захисту танка має модульну конструкцію, тому він може бути легко замінений або ж модернізований в міру удо-сконалення відповідних технологій динамічного захисту. Пасивна бро-ня і вбудований динамічний захист в комплексі забезпечують чудовий захист від найсучасніших протита-нкових засобів. Живучість танка "Оплот" також підвищується за до-помогою комплексу оптико-елект-ронної протидії, що має назву «Ва-рта» і включає в себе систему попе-редження про лазерне опромінення (вона попереджає про загрозу зас-тосування засобів ураження, які на-водяться за допомогою лазерного променя), освітлювачі постановки інфрачервоних перешкод і систему постановки димової завіси. 

Система попередження про лазерне опромінення включає в себе пульт управління, блок керування і чо-тири головки виявлення лазерного променя (дві точні головки, встано-влені в передній частині даху баш-ти, і дві грубі головки, встановлені в кормовій частині даху башти), які реагують на промінь лазерного да-лекоміра, лазерні цілевказувачі і високоточні боєприпаси, що мають лазерну систему наведення. Систе-ма дозволяє екіпажу танка своєча-сно реагувати на можливі загрози.

Освітлювачі постановки інфрачер-воних перешкод видають помилко-вий сигнал для системи наведення керованої ракети, що наближає-ться, за допомогою безперервного вироблення кодованих імпульсних інфрачервоних сигналів-перешкод. Це дозволяє зривати наведення протитанкових керованих боєпри-пасів, що наближаються. Для запо-бігання виявлення танка на полі бою за допомогою радара танк має антирадарне покриття. Башта танка також оснащена гумовими щитка-ми, що звисають з передньої части-ни башти і знижують помітність та-нка Оплот для радарів. Істотні за-ходи вжиті для захисту екіпажу та-нка від пожеж всередині машини: швидкодіюча система пожежогасін-ня забезпечує виявлення і гасіння пожеж як в відділенні екіпажу, так і в моторно-трансмісійному відділен-ні. Озброєння танка «Оплот» склада-ється з 125-мм гармати, 7,62-мм спареного кулемета і 12,7-мм зеніт-ного кулемета. У екіпажу танка та-кож є автомати, гранати і сигналь-ний пістолет. Основне озброєння — 125-мм  гладкоствольна  гармата     КБА-3 котра заряджається за допо-могою автомата заряджання конве-єрного типу. Гармата оснащена ежектором порохових газів, термо-кожух і стабілізована у вертикаль-ній і горизонтальній площинах. Ст-вол гармати швидкознімний і може бути замінений у польових умовах без демонтажу гармати з танка. Привід башти — електричний, а привід гармати — гідравлічний. Ба-шта повертається на 180 градусів менш ніж за 5 секунд. На випадок аварійної ситуації передбачені ручні приводи наведення гармати і баш-ти. 

Система керування вогнем включає в себе: стабілізований денний / ніч-ний прилад спостереження коман-дира ТКН-4С «Агат»; денний кванто-вий приціл-далекомір 1Г46 «Іртиш»; нічний приціл (тепловізор); балісти-чний обчислювач з датчиками вве-дення інформації; стабілізатор озб-роєння 2Е42; зенітна установка ; пе-рископного приладу спостережен-ня. На танк Оплот встановлено ди-зельний двигун 6ТД-2 потужністю 1200 к.с. Двигун сконструйований таким чином, що здатен ефективно працювати в будь-яких погодних умовах, у тому числі при високих температурах навколишнього сере-довища. Хоча 6ТД-2 є дизельним двигуном, він також може працю-вати на інших типах палива, в тому числі на бензині, гасі, паливі для ди-зельних двигунів або їх суміші в бу-дь-якій пропорції.

bottom of page