top of page

БТР-80

Броньований транспортер БТР-80 приз-начений для оснащення механізованих частин і підрозділів, підвищення їх мане-врових і вогневих можливостей в бою, особливо щодо боротьби із броньовани-ми цілями противника, забезпечення за-хищеності особового складу від ЗМУ, а також підвищення можливостей військ по подоланню водних перешкод.

Рік прийняття на озброєння — 1984.

 

Характеристика:

Бойова маса, т — 13,6+3%.
Екіпаж, чол. — 2+8.
Спосіб десантування  посадочний.

Тип радіостанції — Р-123 (Р-123М, Р- 173).
Дальність зв’язку, км — 20;

Габаритні розміри (мм):

  • ширина — 2900.

  • висота — 2900.

  • довжина — 7650.

Озброєння:

Основна зброя — 14,5 мм кулемет ККВТ.

  • боєкомплект, пострілів, шт — 500.

  • боєприпаси (патрони з кулями) — БЗТ, Б-32, МДЗ.

  • прицільна дальність стрільби, м — 2000.

  • бронебійність, мм — 8-12 (Д=1000 м)

  • початкова швидкість кулі, м/с — 945.

Спарений кулемет — 7,62 мм ККТ.

  • боєкомплект, патр. — 2000.

Прицільна дальність стрільби, м—1500.

Силова установка:

Тип та марка двигуна: 

  • 4-х такт. диз., КАМАЗ-740.

  • КАМАЗ-7403.

Макс. потужність, кВт (к/с) — 154,5 (210) або 191 (260).

Паливо, яке використовується — ДП.

Ємність баків, л — 300.

Швидкість руху, км/год.:

  • по ґрунту — 20-40.

  • по шосе — 80.

  • на плаву — 9.

Витрати на 100 км по ґрунтовій дорозі, л. палива — 60-130.

  • Запас ходу по пальному по ґрунт. дорозі, км — 500.

Перешкоди, які долаються:

  • макс. кут підй., град. — 30.

  • ширина рову, м — 2,0.

  • висота стінки, м — 0,5.

 

Кількість-  450 шт. всіх мидифікацій.

БТР-80

Історія:

Основним БТРом СРСР до початку 1980-х років став запущений в сер-ійне виробництво у 1976 році БТР-70. Досвід їх експлуатації вже незабаром показав, що, незважаю-чи на чималі поліпшення у порівня-ні з більш раннім БТР-60, більшість основних недоліків попередника пе-рейшли до нього майже без змін. Одним з них була порівняно склад-на і ненадійна конструкція силової установки зі спарених карбюрато-рних двигунів, що відрізнялися до того ж підвищеною витратою пали-ва і рядом інших недоліків у по-рівнянні з дизельним двигуном. Не менш серйозною проблемою зали-шалася незадовільна висадка і п-осадка десанту та екіпажу, лише не набагато покращилися у порівнянні з БТР-60. Незадовільною, як показа-ла Афганська війна, залишалася і захищеність машини. До всього цього на БТР-70 додалися проблеми з водометним рушієм нової конс-трукції, який на плаву часто заби-вався водоростями, торф'яною рі-диною і тому подібними предмета-ми.

Для виправлення цих недоліків, в конструкторському бюро Горьков-ського автозаводу під керівництвом І. Мухіна і Є. Мурашкіна на початку 1980-х років був спроектований бронетранспортер ГАЗ-5903. При збереженні незмінного компонува-ня БТР-70, нова машина відрізня-лася від неї цілим рядом змін. За-мість спарки карбюраторних двигу-нів був встановлений один дизе-льний двигун більшої потужності, для посадки і висадки екіпажу були введені великі двостулкові люки в бортах корпусу. Сам корпус став на 115 мм вищим і довшим, і на 100 мм ширшим, хоча загальна висота машини зросла лише на 30 мм. Подальший розвиток отримало прагнення забезпечити екіпажу мо-жливість ведення вогню під захи-стом броні, для чого стрілецькі по-рти в бортах корпусу були замінені кульовими установками, розгорну-тими в бік передньої півсфери. Бро-нювання бронетранспортера було посилено лише незначно, але на-віть при цьому маса ГАЗ-5903 зро-сла на 18% порівняно з БТР-70, з 11,5 до 13,6 тонн, хоча рухливість машини в цілому залишилася нез-мінною, а запас ходу тільки збіль-шився. Після успішних державних випробувань, ГАЗ-5903 був в 1984р. прийнятий на озброєння радянської армії під позначенням БТР-80.

:Особливості

Має слабо диференційований про-типульний  бронезахист.Броньовий корпус транспортера збирається за допомогою зварювання з катаних листів гомогенної броньової сталі товщиною від 5 до 9 мм. Більшість листів вертикального бронювання , за винятком нижніх бортових і кор-мового, встановлені зі значними ку-тами нахилу. Броньовий корпус всіх БТР-80 має обтічну форму, що під-вищує його водохідні якості і забе-зпечений складним хвилевідбиваю-чим щитком, вкладається в похід-ному положенні на середній лобо-вий лист корпусу, злегка підвищу-ючи таким чином його захист.

У лобовій частині корпусу розміщує-ться відділення управління, в якому, ліворуч і праворуч відповідно, знах-одяться механік-водій і командир бронетранспортера. За ним розта-шовується відділення десанту, поє-днане з бойовим. Шість десантників в кормовій частині десантного від-ділення розташовуються в ньому на двох поздовжніх пластикових сидін-нях в центрі, сидячи обличчям до борту. У передній частині, відразу за місцями механіка-водія і команди-ра, знаходяться два одиночних си-діння для решти членів десанту, при цьому праве сидіння розгорнуто по ходу машини, щоб забезпечити мо-жливість ведення вогню, а ліве, за-ймане членом десанту, в бойових умовах таким стає баштовй стрі-лець , розвернутий спиною до бор-ту. Біля місць усіх членів десанту, крім баштового стрілка, в бортах є вісім кульових установок з кутами горизонтального наведення від ± 15 до ± 25 ° для стрільби з особистої зброї. Кульові установки розгорнуті в напрямку передньої півсфери, в результаті чого задня півсфера є мертвою зоною для десантників, невелика мертва зона є і спереду зліва. Також, ще два люка для обс-трілу верхньої півсфери, без кульо-вих установок, маються на десан-тних люках в даху.

На БТР-80, як і на попередниках, є два прямокутних десантних люки в даху, однак основним засобом ви-садки та посадки на ньому служать великі двостулкові бортові двері розміщені відразу за вежею. Верхня кришка бортових дверей відкидає-ться вперед по ходу машини, а нижня відкривається вниз, стаючи підніжкою, що, на відміну від попе-редників, дозволило посадку і ви-садку десанту з БТР-80 на ходу . Ме-ханік-водій і командир, як і на попе-редніх моделях БТР, мають два ін-дивідуальних напівкруглих люка над своїми робочими місцями. Крім цього, в корпусі БТР-80 є цілий ряд люків і люків, що служать для досту-пу до агрегатів двигуна, трансмісії і лебідки. Озброєння БТР-80 складає спарена установка 14,5-мм кулеме-та КПВТ і 7,62-мм ПКТ. Установка розміщується на цапфах в лобовій частині башти, її наведення у ве-ртикальній площині, в межах-4+60° здійснюється вручну за допомогою гвинтового механізму, горизонта-льна наводка здійснюється обер-танням вежі. Наводка кулеметів на ціль здійснювалася за допомогою перископічного монокулярного оп-тичного прицілу 1ПЗ-2, що мав змінне збільшення 1,2 × або 4 × при при полі зору, відповідно, 49° і 14° і забезпечував вогонь з КПВТ на да-льність до 2000 метрів по назем-ним цілям і 1000 м по повітряних цілях, і з ПКТ - до 1500 метрів по на-земних цілях. КПВТ призначений для боротьби з легкоброньованою і неброньованою технікою против-ника, включаючи низьколетячі по-вітряні цілі, і має боєкомплект 500 патронів в 10 стрічках, спорядже-них бронебійно-запальними кулями Б-32, бронебійно-трасуючими БЗТ, бронебійно-запальними, з сердеч-ником з карбіду вольфраму, БСТ , запальними ЗП і запальними мит-тєвої дії МДЗ. ПКТ ж призначений для ураження живої сили і вогневих засобів противника і має боєком-плект в 2000 патронів в 8 стрічках. Механік-водій і командир БТР-80 в денний час в небойових умовах здійснюють спостереження за мі-сцевістю через два закритих вітро-вими стеклами люка у верхньому лобовому бронелисті корпусу. У бо-йових умовах або при русі вночі, спостереження за місцевістю вони ведуть через перископічні оглядові прилади різних типів.

Основним засобом спостереження для командира машини є комбіно-ваний бінокулярний перископний електронно-оптичний оглядовий прилад ТКН-3 з денним і пасивним нічним каналами.

Для баштового стрілка, основним засобом спостереження за місце-вістю є приціл знаряддя, крім цього у нього є перископічні оглядові при-лади: ТНП-205, розташований у лі-вому борту башти і ТНПТ-1, встано-влений в даху вежі і забезпечує за-дній огляд. Десант має два пери-скопічні оглядові приладиТНП-165А встановлені в даху корпусу за ве-жею, у посадочних місцях десантни-ків-кулеметників, а також чотирма приладами ТНПО-115, встановле-ними у верхніх бортових бронелис-тах корпусу по обидві сторони від дверей.

Для зовнішнього зв'язку, на БТР-80 ранніх випусків встановлюється ра-діостанція Р-123М, на машинах бі-льш пізніх випусків замінена більш сучасними Р-163 або Р-173. Для внутрішнього зв'язку, БТР-80 осна-щений танковим переговорним пристроєм Р-124 на трьох абоне-нтів - командира, механіка-водія і баштового стрілка .

bottom of page