top of page

Т-72

Масовий танк другого покоління, являє-ться здешевленою версією танка Т-64, був розроблений як мобілізаційний танк.

Рік прийняття на озброєння — 1973.

 

Характеристика:

Бойова маса, т - 41,0 (44,5).

Екіпаж, осіб - 3.

Довжина, мм - 6860-9530.

Ширина, мм - 3460.

Висота, мм - 2190.

Кліренс, мм - 470.

База, мм - 4270.

Броня:

Лоб корпусу (верх), мм/град. - 205 / 68°. 

Комбінована:

  •   лоб корпусу (низ), мм/град. -85 / 60°.

  •   борт корпусу, мм/град. - 70—80 / 0°.

  •   лоб башти, мм/град. - 410 / 0°.

Озброєння:

Калібр, марка та тип гармати - 125-мм 2А46, гладкоствольнагармата

довжина ствола, кал.48.

Скорострільність, постр/хв. - 8 постр.\хв.

Кути ВН -  °−6°13'..16°47'.

Кути ГН - °360°.

Дальність стрільби, км - до 10 км.

Боєкомплект гармати - 39.

Кулемети:

  • 1 × 12,7 НСВТ.

  • 1 × 7,62-мм ККТ.

Силова установка:

Марка двигуна - В-46-6.

Потужність двигуна, к.с. (кВт) -780 к.с.

Швидкість по шосе, км/год. -до 60 км/год.

Швидкість по перетятій місцевості, км/год. - 35 км/год.

Запас ходу по шосе, км - 500 (700 із зовнішніми баками).

Питома потужність, к.с./т - 18,8.

Подоланний підйом, ° - 30.

Подоланна стінка, м - 0,85.

Подоланний рів, м - 2,8.

Подоланний брід, м - 1,2 (1,8 з попередньою підготовкою, 5 з обладнанням для підводної їзди танків.)

 

Кількість ~50.

Т-72

Історія:

Доведення Т-64 було довгим і не простим. Танк був досить складний в експлуатації, і по початку, перехід на нього здійснювався дуже боліс-но. Конструктори, продовжували вдосконалення Т-64, спрямоване на підвищення надійності двигуна і збільшення його потужності, однак це вимагало часу. Крім того, країні був необхідний «мобілізаційний» танк на воєнний період. Спеціально створене для танка Т-64 дизельне виробництво Харківського заводу імені Малишева володіло достат-ньою потужністю для забезпечення двигунами серійного випуску бойо-вих машин на трьох заводах - Хар-ківському, Кіровському і Уралвагон-заводі, але тільки в мирний час. У разі різкого збільшення випуску та-нків в передвоєнний і воєнний пе-ріоди харків'яни могли постачати двигуни в кращому випадку в Ленін-град, а уралвагонзавду довелося б ставити на танки інший дизель.

Тому, керівництво галузі дало кома-нду підготувати додатковий варіант перспективного танка з чотиритак-тним V-подібним дизелем В-45, який був добре освоєний промисло-вістю і був значно простіше і на той момент дешевше у виготовленні.

Роботи з проектування резервного варіанту МТО з челябінським двигу-ном В-45 для танка Т-64 були роз-початі КБ Морозова ще в 1961 році. У 1966 - 1967 роках три досвідчених танка об'єкт 436 на базі танка Т-64 пройшли всебічні випробування. За результатами випробувань танків «об'єкт 436» МТО з двигуном В-45 було вдосконалено і встановлено на досвідчений танк «об'єкт 438» на базі танка Т-64А.

Наказами міністра оборонної про-мисловості № 594 від 12.09.67 р та № 623 від 28.09.67 р КБ Морозова пропонувалося випустити конструк-торську документацію для виготов-лення дослідного зразка танка «об'єкт 439» (на базі Т-64А) і вигото-вити і випробувати чотири зразки танка. Документація була готова в 1968 році, в 1969 році відповідно до наказу були виготовлені і випробу-вані чотири дослідні зразки танка «об'єкт 439» з новим МТО. Зразки успішно пройшли випробування і показали, що варіант танка Т-64А з резервним двигуном В-45 за хара-ктеристиками рухливості повністю відповідає основному варіанту.

Тим не менш, серійне виробництво "Об'єкту 439" в Нижньому Тагілі так і не був розпочато. Виробляти Хар-ківський танк, в Нижньому Тагілі не збиралися. Свою роль грала і осо-биста неприязнь Карцева до Моро-зова, про це пише у своїй книзі «ТАНКИ (спогади і роздуми)» Ю. П. Костенко.

Тому в КБ № 520 вирішили викори-стовувати конструкції ходової та МТО їх «об'єкта 167», створеного на основі робіт з перспективного сере-днього танка (на відміну від новато-рського Харківського "Об'єкту 432", Тагільський танк являв собою, по суті модернізований Т-62 з новою ходовою ). Механізм заряджання (МЗ) встановлений на Т-64 був за-мінений автоматом (АЗ) заряджан-ня власної розробки, відпрацьова-ного для установки на проект моде-рнізованого Т-62.

Для танка були прийняті Харківські напрацювання по корпусу і вежі ви-користовувані на Т-64. Після відпо-відних доопрацювань і випробувань 7 серпня 1973 постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР на озброєння був прийнятий танк "об'єкт 172м" виробництво якого почалося на "Уралвагонзаводі" № 183 під мар-кою Т-72, ​​від Т-64 на ньому збере-глися змінені компактні бортові ко-робки передач і комплекс озброєн-ня, хоча ні те ні інше не було взає-мозаміне з Т-64. Гусениці Т-72 були уніфіковані з танками Т-55 і Т-62. У 1973 році була випущена настанов-на партія з 30 машин. У 1974 р по-чалося серійне виробництво танка, що отримав назву "Урал".

Таким чином, при активній підтри-мці у верхах, в тому числі і близь-кого до Брежнєва маршала Гречка на озброєння в СРСР був прийнятий другий тип основного танка, який мав незначну ступінь уніфікації (створюється враження, що цьому питанню взагалі не приділили ува-гу, навіть бортові коробки передач БКП, схожої конструкції не взаємо-замінні) з Т-64А. Тобто, по суті, танк Т-72 являв собою не розвиток Т-64, а його повну переробку на основі власних розробок (АЗ, ходова час-тина, МТО) які йшли паралельно Харківським. Це відбулося, в розріз з постановами Радянського уряду.

З точки зору закладених конструк-тивних рішень по МТО танк Т-72 в порівнянні з танком Т-64А був кро-ком назад. Для з'єднання коробок передач з двигуном довелося засто-сувати вертикальний редуктор, що віддалено нагадує відому "гітару" танків першого післявоєнного поко-ління. Коробки передач з'єднані між собою поперечним валом. А привід вентилятора системи охолодження здійснюється від редуктора через карданний вал. Через наявність ве-нтилятора кормова частина кор-пусу Т-72 трохи довший, ніж у Т-64А, а кормовий броньовий лист має зворотний нахил. Конструкція системи охолодження не дозволяє ізолювати радіатори від моторно-трансмісійного відділення. В резу-льтаті чого подолання водних пере-шкод по дну можна здійснювати ті-льки після герметизації даху МТО, що обмежує час руху під водою че-рез небезпеку перегріву двигуна.

З точки зору військової потужності, системи управління вогнем і броне-захисту танк Т-72, ​​по суті, був погір-шеної версією 64-ки. Конструктори створили Т-72 як спочатку дешевий мобілізаційний танк, який, швидше був розвитком Т-62 і «Об'єкту 167», ніж серії Т-64. Всі новинки в області систем управління вогнем і комбі-нованого захисту першим ділом ре-алізовувалися на Т-64 і на Т-80, який був уніфікований Т-64 по ком-плексу озброєння і управління вог-нем. Т-72 мав єдину перевагу - ни-зьку ціну, обумовлену, насамперед його масовістю.

:Особливості

Т-72 має класичне компонування, з розміщенням моторно-трансмісій-ного відділення в кормовій, бойо-вого - в середній, а відділення упра-вління - в лобовій частині машини. Екіпаж танка складається з трьох чоловік: механіка-водія, навідника і командира, який також виконує фу-нкції заряджаючого після витрачан-ня боєзапасу в автоматі заряджан-ня. Після пострілу автоматично проводиться очищення повітря від газів в бойовому відділенні і викид піддонів від гільз через люк у вежі. Т-72 має диференційований проти-снарядний броньовий захист. Бро-ньовой корпус танка являє собою жорстку коробчатую конструкцію, яка збирається з листів і плит кат-аної гомогенної броньованої сталі і комбінованої броні. Лобова частина танка складається з двох бронеп-лит: верхньої, розташованої під на-хилом в 68 ° до вертикалі і нижньої, розташованої під нахилом в 60 °. На Т-72, ​​верхня плита виконується з комбінованої броні,  і 20-мм стале-вого внутрішнього шару, а нижня плита - з катаної 85-мм гомогенної броньованої сталі. Інша частина ко-рпусу виконується повністю з ка-таної гомогенної броні. Вертикальні борти корпуса мають 80 мм в ра-йоні відділення управління і бойо-вого відділення і 70 мм - в районі моторно-трансмісійного, корма ко-рпусу складається з верхньої і ниж-ньої бронеплит і двох штампованих картерів коробок передач. Дах кор-пусу складається з двох бронели-стів, а днище має коритоподібну форму і складається з трьох штам-пованих деталей, що мають ряд виштамповок для підвищення жор-сткості. Моторно-трансмісійне від-ділення відділяється від бойового поперечню перегородкою. На кож-ному борту танка для захисту від кумулятивних боєприпасів встано-влені по чотири поворотних екрани з 3-мм штампованих листів алюмі-нієвого сплаву. Екрани закріплю-ються на надгусеничних полицях і в бойовому положенні розгортаю-ться під кутом 60 °, а в похідному, для збереження, притискаються до пилових щитків. Бронювання веж танків перших серій монолітне. Мо-нолітне бронювання вежі Т-72 вва-жалося його головним недоліком. Основним озброєнням Т-72 була 125-мм гладкоствольна гармата Д-81ТМ. Довжина ствола гармати - 48 калібрів. З гарматою спарений 7,62-мм кулемет ПКТ, як зенітноий кулемет використовується               НСВТ-12,7 «Утьос» на відкритій ту-рельній установці, при цьому в по-рівнянні з аналогічною установкою танка Т-64 було вироблено істотне спрощення - був виключений диста-нційний привід зенітного кулемета і скасований оптичний зенітний при-ціл ПЗУ-5, таким чином командир машини може вести вогонь із зені-тної установки тільки при відкри-тому люку, наводячи установку вру-чну, використовуючи відкритий приціл, що зберігається  в спеціа-льній укладці на турелі. Основний приціл навідника - багатоканальний комбінований з оптичним каналом, тепловізіонним каналом, лазерним далекоміром і лазерним каналом керування ракетою, стабілізація не-залежна двухплоскостна, ТПДК-1 приціл дублер. Нічний приціл навід-ника з тепловізійного каналу осно-вний приціл вночі, дальність 3000 ... 3500 метрів.

Прилад командира - денно-нічний прицільно-спостережний комплекс типу ПНК-4ср або Т01-04 Дальність впізнання, вдень 4000, вночі 1000, метрів. Двигун встановлюється в моторному відділенні в кормовій частині танка поперек його поздо-вжньої осі, на привареному до дни-ща фундаменті. Паливна система включає в себе чотири внутрішніх і п'ять зовнішніх паливних баків.         Один із внутрішніх баків розміщує-ться на підлозі в кормовій частині бойового відділення, тоді як інші три - у відділенні управління, по обидва боки від механіка-водія. Всі п'ять зовнішніх баків розміщуються на правій надгусеничній полиці. Ємність внутрішніх баків становить 705 л, тоді як зовнішніх - 495 л. Крім них, до паливної системи можуть підключатися дві додаткові бочки, що закріплюються на кормі танка, загальним об'ємом 400 або 500 л в залежності від обсягу бочки. В яко-сті палива може використовувати-ся дизельне паливо марок ДЛ, ДЗ і ТАК, бензини А-66 і А-72 і гас Т-1, ТС-1 і ТС-2. Підвіска катків незале-жна, торсіонна. Ходова частина ко-жного борту складається з 3-х підт-римуючих катків і 6 обрезиненних опорних катків з балансирами і ло-патевими амортизаторами на пе-ршому, другому і шостому, нап-равляючого катка і ведучого колеса заднього розташування. Танк обла-днаний пристроєм самообкопуван-ня, яке наводиться в робоче поло-ження за 2 хв.

bottom of page