top of page

БТР-70

Броньований транспортер БТР-70 приз-начений для оснащення механізованих частин і підрозділів, підвищення їх ма-неврових і вогневих можливостей в бою, особливо щодо боротьби з броньо-ваними цілями противника, забезпе-чення захищеності особового складу від ЗМУ, а також підвищення можливостей військ по подоланню водних перешкод.

Рік прийняття на озброєння — 1972. 

 

Характеристика:

Бойова маса, т — 11,5.
Екіпаж, чол. — 2+8.

Тип радіостанції — Р-123 (Р-123М). 
Дальність зв’язку, км — 20.

Габаритні розміри (мм):

  • ширина — 2800.

  • висота — 2320.

  • довжина — 7535.

Озброєння:

Основна зброя — 14,5 мм кулемет ККВТ.

  • боєкомплект, пострілів, шт — 500;

  • боєприпаси (патрони з кулями) — БЗТ, Б-32, МДЗ.

  • прицільна дальність стрільби, м — 2000.

  • бронебійність, мм — 8-12 (Д=1000 м)

  • початкова швидкість кулі, м/с — 945.

Спарений кулемет — 7,62 мм ККТ.

  • боєкомплект, патр. — 2000.

  • прицільна дальність стрільби, м — 1500.

Силова установка:

  • Тип та марка двигуна — 4-х такт. карб., ЗМЗ-4905.

  • Макс. потужність, кВт (к/с) — 2×88 (2×120).

  • Паливо, яке використовується — бензин А-76.

  • Ємність баків, л — 290.

Швидкість руху, км/год.:

  • по ґрунту — 20-40.

  • по шосе — 80.

  • на плаву — 9-10.

Витрати на 100 км по ґрунтовій дорозі, л:

  • палива — 116.

Запас ходу по пальному по ґрунт. дорозі, км — 250 (375 з дод. ємк.).

Перешкоди, які долаються:

  • макс. кут підй., град. — 30.

  • ширина рову, м — 2,0.

 

Кількість- 860шт. всіх модифікацій.

БТР-70

Історія:

Роботи зі створення велися під кері-вництвом головного конструктора І.С. Мухіна. Спочатку Мухін просто-напросто пристосував на БТР башту від БМП-1 з гладкоствольної 73-мілліметрвой гарматою 2А28 Грім і спареним з нею кулеметом ПКТ. Проте динаміка і швидкість такої машини сильно постраждали через збільшення ваги, і потужності двох шестициліндрових бензомоторов, бракувало вже й для БТР-60 вияви-лося вже зовсім недостатньо. Тоді-то конструктори і вирішили встано-вити на машину два двигуни ЗМЗ- 4905 - трохи форсований варіант двигуна від ГАЗ-53. При цьому бен-зобаки були розміщені у відсіках, ізольованих як від бойового, так і моторно-трансмісійного відділення.

Діаметр циліндра цього двигуна становив 92 міліметра, а хід порш-ня - 80 мм. Таким чином, робочий об'єм кожного з моторів дорівню-вав 4254 кубічним сантиметрам. У порівнянні з базовою версією мо-тор був трохи форсований, але зро-стання потужності становило лише 5 к.с. - із 115 до 120.

Новим був і водометний рушій з 425-міліметровим діаметром робо-чих колес. При цьому переднє коле-со лівого обертання наводилося в дію від правого двигуна, а заднє правого обертання - від лівого.     Швидкість на плаву досягала 9-10 км/год, а запас ходу - 12 годин.

Для боротьби з танками на машині була встановлена ​​пускова установ-ка протитанкової керованої ракети 9М14М «Малютка». Боєкомплект, що возить становив 4 ракети.

Змінилася і конструкція бронекор-пуса - але набув більш низький си-лует. Цей самий бронекорпус був зварений з катаних бронелистів і герметизований. У його передній частині були розміщені сидіння во-дія і командира з індивідуальними люками в даху.

Зліва від водія на ніші колеса були розташовані блок шиних кранів, по-вітряний редуктор і гідрокрани при-водів управління заслінкою водо-метів, хвилевідбиваючі щитки і клапани водовідливної системи. Сп-рава ж за сидінням водія розташо-вувалися важіль перемикання пере-дач коробок відбору потужності на водомет, важіль перемикання пере-дач роздавальних коробок, важіль включення передніх мостів і важіль включення лебідки.

Десантне відділення займало всю середню частину корпусу. У ньому паралельно бортам були встанов-лені два сидіння для шести чоловік десанту. На відміну від БТР-60ПБ, пі-хотинці-десантники сиділи лицем до бортів, що значно полегшувало стрілянину через шість амбразур - по три штуки праворуч і ліворуч. Ще один люк для стрільби з особистої зброї був встановлений в носовій частині праворуч - быля командир-ського місця.

У передній частині даху корпусу над відділенням управління були розта-шовані посадочні люки командира і водія. У середній її частині над де-сантним відділенням розміщені два люки для входу і виходу десанту і два гнізда для приладів спостере-ження.

Дах корпусу складається з двох ар-кушів, що кріпляться болтами. У ли-стах є люки для входу і виходу по-вітря системи охолодження, люки заправки радіаторів і паливних ба-ків. Наприкінці кормового листа по осі машини приварена буксирна скоба для буксирування на плаву. По обидві сторони від скоби вста-новлені ліхтарі стоп-сигналів.

Для входу і виходу десанту повинні були використовуватися два люки в нижній частині бортів між перед-ньою і задньою парами коліс, а та-кож два - в даху корпусу. Там же бу-ли встановлені по одному перис-копі. У десантному відділенні були передбачені місця для кріплення РПГ-7 і ПЗРК «Стріла-2М» з їх боєко-мплектами. Крім цього, в боєкомп-лекті була й кишенькова артилерія - дев'ять ручних гранат Ф-1.

Машина, що одержала назву ГАЗ -50, була запропонована військо-вим. Проте до цього моменту ідея відмови від БТР відпала, і розробка горьковчан виявилася незатребу-ваною, і дослідний зразок ГАЗ-50 зайняв своє місце на вічній стоянці в музеї в Кубинці. Тоді конструктори повернули на машину вежу з КПВТ і запропонували вийшов варіант ке-рівництву збройних сил вже як но-вий БТР.

У порівнянні з БТР-60 запропоно-вана машина володіла більшою Тя-говооруженность, а більш низький силует - висота машини була зме-ншена на 185 мм - знижував вірогі-дність попадання в неї снарядів з'я-вилися до того моменту у амери-канців 25-мілліметових снарядів скорострільних гармат M242 Bush-master, встановлених на БМП Бред-лі , а також вже давно існували 20-міліметрових гармат Hispano-Suiza HS.404 і Oerlikon.

Запропонована машина військовим сподобалася і 21 серпня 1972 на-казом Міністерства оборони СРСР № 0141 вона була прийнята на озб-роєння під індексом БТР-70.

Однак шлях від прийняття на озб-роєння до початку серійного виро-бництва зайняв майже цілу 10-у п'ятирічку - серійне виробництво було розгорнуто лише в 1976 році. Спочатку машина випускалася на Горьківському автомобільному за-воді.

:Особливості

БТР-70 являє собою бойову колісну плаваючу броньовану машину. При-значений для транспортування осо-бового складу механізованих підро-зділів і їх вогневої підтримки. Кор-пус бронетранспортера закритий, з гладким днищем,водонепроникний, герметизований, зроблений зі ста-льних броньованих листів, призна-чений для розміщення екіпажу і де-санту, захисту їх від вогню стріле-цької зброї, а також від безпосере-дньої дії світлового випромінення, радіоактивних та отруйних речо-вин. Корпус складається з лобової частини, бортів, кормової частини, даху і днища. Лобові деталі мають товщину броні 8 - 10 мм. Баштабро-нетраспортера зварена з броньова-них листів, з товщиною в передній частині - 6 мм, має форму зрізаного конуса. Призначена для кругового прицільного вогню по наземним цілям з встановлених в ній спаре-них кулеметів КПВТ і ПКТ. Корпус є несучою конструкцією, на яку вста-новлені всі агрегати і механізми ма-шини, в ньому розміщені три відді-лення. 

В кормі корпусу разташоване відді-лення силової установки, в якій вс-тановлені два двигуни, зчеплення і коробка передач, які змонтовані на одній рамі. Від решти частин корпу-су силове відділення відокремлене перегородкою, в якій є люки для до-ступу до двигунів. Також в силовому відділенні розміщуються паливні баки, які ізольовані від решти еле-ментів відділення. В середній час-тині корпусу знаходиться бойове відділення, в якому розміщена баш-това установка, укладки з боєком-плектом, прилади спостереження та інше обладнання. Крім того, в бо-йовому відділенні встановлені два здвоєних тримісних и два одноміс-них сидіння для розміщення десан-ту. В передній частині корпусу зна-ходиться відділення управління, в якому розміщені органи управління машиною, прилади спостереження, лебідка, радіостанція і робочі місця механіка-водія і командира БТР. 

В якості основного озброєння вико-ристовується 14,5мм  кулеметКПВТ, найбільша прицільна дальність ст-рільби — 2 км. Возимий боєкомп-лект складає 500 патронів.

Додатково в баштовій установці вс-тановлено спарений зКПВТ 7,62-мм кулемет ПКТ. Дальність стрільби якого складає до 1,5 км. Возимий боєкомплект — 2000 патронів. 

В склад приладів спостереження ко-мандира входять три прилади ТН ПО-115 і один ТПКУ-2Б, для спосте-реження в нічних умовах — прилад ТКН-1С, на щитку якого встановле-ний освітлювач ОУ-3ГА-2М. У меха-ніка-водія встановлено три ТНПО -115, один ТПН-Б, для спостере-ження в нічних умовах — прилад ТВНО-2Б. В баштовій установці зна-ходиться приціл ПП-61АМ та при-лад спостереження ТНПТ-1. В деса-нту є сім лючків в корпусі для спос-тереження, а також два прилади спостереження ТНП-Б.

Для забезпечення зовнішнього зв'язку використовується радіоста-нція Р-123М, яка розміщена право-руч від місця командира. Для вну-трішніх переговорів використовує-ться переговорний пристрій на трь-ох абонентів Р-124. 

В якості силової установки викори-стовуються два бензинових двигу-ни ЗМЗ-4905. Сумарна потужність яких складає 240 к.с.

Трансмісія має однодискове, фрик-ційне, демпферне  зчеплення. Ко-робка передач — механічна, має чо-тири передніх і одну задню пере-дачу. На третій и четвертій переда-чах є синхронізатори. 

Ходова частина колісна, має 8 коліс розміром 9—18" с роз'ємними обо-дами. Шини коліс пневматичні мо-дифікації К-58,розміром 13,00—18", з можливістю регулювання тиску в залежності від дорожних умов.

Підвіска машини незалежна важіль-но-торсіонна, в складі якої 8 торсіо-нів, 16 важелів підвіски, а також 12 гідравлічних амортизаторів подвійної дії.

bottom of page