top of page

БТР-3Е1

Броньована, плаваюча, повнопривідна машина, призначена для оснащення ме-ханізованих частин і підрозділів, підви-щення їх маневрових і вогневих можли-востей в бою, особливо щодо боротьби із броньованими цілями противника, за-безпечення захищеності особового скла-ду від ЗМУ, а також підвищення можли-востей військ по подоланню водних пе-решкод.

Рік прийняття на озброєння —  2011.

 

Характеристика:

Бойова маса, т - 16,4.

Екіпаж, чол. - 3.

Десант, чол. - 6.

Габаритні розміри:

  • довжина, мм - 7,650.

  • ширина, мм - 2,900.

  • висота, мм - 2,860.

Озброєння:

  • одномісний баштовий модуль зі стабілізацією блоку озброєння у двох площинах.

  • гармата, калібр, мм - 30.

  • боєкомплект, пострілів - 350.

  • кулемет, калібр, мм - 7,62.

  • боєкомплект патронів, шт. - 2500.

  • гранатомет, калібр, мм - 30.

  • боєкомплект гранат, шт. - 116.

  • ПТРК «Конкурс».

  • боєкомплект ПТКР, шт - 4.

Силова укстановка:

Двигун УТД-20 дизельний.

Потужність, кВт (к.с.)-  240 (300).

Макс. швидкість по шосе, км/год - 100.

Макс. швидкість на плаву, км/год - 8.

Запас ходу по шосе, км - 600.

Перешкоди, які можна подолати:

  • градієнт, град - 30.

  • бічний крен, град - 25.

  • стінка, м -  0,5.

  • рів, м - 2.

 

Кількість- 40 шт.

БТР-3Е1

Історія:

Розробка БТР-3 почалася в 2000 ро-ці. Перший БТР-3У «Гардіан» проек-тувався за технічним завданням ко-мпанії ADCOM з ОАЕ  для участі в ко-нкурсі на поставку БТР для морської піхоти ОАЕ. Перша машина була зроблена на базі БТР-94 - модерні-зації БТР-80, розробленої на замо-влення Йорданії на Харківському заводі транспортного машинобуду-вання імені В. А. Малишева (ХЗТМ), в КБ відділу «65». Розробка констру-кції БТР-3 була завершена в 2002 році. Крім ХКБМ, у розробці та ство-ренні БТР-3 і його модифікацій бра-ли участь "Державний науково-тех-нічний центр артилерії і стрілецької зброї" (Україна), "ADCOM Виробниц-тво компанії ТОВ WLL" (ОАЕ), "DEU-TZ AG" (ФРН) і " Allison Transmission "(США).

Існують твердження, що корпусне виробництво БТР-3Е1, із застосу-ванням сучасних технологій, знахо-диться на заводі Азовмаш в Маріу-полі Донецької області, так існують твердження про виробництво кор-пусів БТР-3 на Лозівському коваль-сько-механічному заводі. Однак іс-нують версії, що корпуси БТР-3 ро-билися шляхом переробки залиши-лися після розпаду СРСР на Україні БТР-80 виробництва Арзамаського машинобудівного заводу.

Збірка БТР-3 здійснюється на Київ-ському бронетанковому заводі.

Експлуатаційні витрати у БТР-3Е менше, ніж у БТР-4, в червні 2014 вони становили близько 5 тис. гри-вень на місяць.

Станом на початок 2015 року, підп-риємствами військово-промисло-вого комплексу України було освоє-но випуск 90% компонентів і комп-лектуючих до БТР-3.

:Особливості

Корпус бронемашини зварений з листів катаної броні. Бронезахист - противопульная, протиосколочна. "Третій" має компоновку з розташу-ванням відділення управління в лобовій частині, поєднаного десант-ного та бойового відділення - в се-редній частині, а моторно-трансмі-сійного - в кормовій частині маши-ни. Штатний екіпаж складається з трьох осіб: механіка-водія, коман-дира та оператора бойового моду-ля. Десантний відсік бронетранс-портера вміщує до шести мотострі-льців.

БТР здатний форсувати водні пере-шкоди завдяки водомету в кормо-вій частині корпусу.

У десантному відсіку БТР-3Е1 з кож-ного боку корпусу змонтовані двос-тулкові бортові двері. Нижня части-на кожної з них опускається вниз і формує сходинку, а верхня частина відкривається вбік по ходу руху ма-шини. На даху є люки.

Ходова частина практично не відрі-зняється від БТР-80. Підвіска торсіо-на керована. Формула коліс - 8х8. Кермо оснащене гідропідсилюва-чем. Для підвищення маневреності чотири передніх колеса виконані рульовими. Бронетранспортер об-ладнаний централізованою систе-мою регулювання тиску в шинах (французької фірми Michelin з роз-виненими грунтозацепами).

На БТР-3Е1 встановлене автомати-чне протипожежне обладнання в моторно-трансмісійному відділенні і система кондиціонування повітря. Зсередини відділення управління та бойове відділеня обшиті кевларом.

У силовому відділенні БТР-3Е1 зна-ходиться дизельний двигун Deutz потужністю 326 BF6M1015 к.с. з аг-регатованою до нього автоматич-ною трансмісією Allison MD3066. Системи охолодження вентилятор-ного типу з приводом від двигуна забезпечують експлуатацію маши-ни при температурах до + 55 °. Від-мітна особливість БТР-3Е1- глушник по правому борту в кормі.

БТР-3Е1 оснащений одномісним ба-штовим модулем БМ-3М «Штурм» із стабілізацією блоку озброєння у двох площинах. Озброєння модуля забезпечує ураження броньованої техніки, живої сили і вертольотів противника. Бойовий модуль «Шт-урм» розроблений конструкторсь-ким бюро ім. А.А. Морозова під ке-рівництвом М.Д. Борисюка є одним з найбільш компактних і разом з тим найбільш потужним з існуючих модулів даного класу. Ще одна його відмітна риса - невеликий займа-ний внутрішній обсяг бойового від-ділення.

У модулі встановлена ​​30-мм гарма-та ЗТМ-1, 7,62мм кулемет КТ, 30мм автоматичний гранатомет КБА-117 і комплекс керованого озброєння «Бар'єр» з чотирма ракетами, які мають бронепробиття за динамі-чним захистом не менше 800 мм. Нарізна малокаліберна автоматич-на 30-мм гармата подвійного жив-лення оснащується боєкомплектом з 350 снарядів різного типу (БТ, ОБТ, ОФЗ). Боєкомплект 7,62-мм ку-лемета становить 2000 патронів. З лівого боку модуля встановлений 30-мм автоматичний гранатомет КБА-117.

Комплекс керування вогнем склада-ється з оптико-електронного приці-льного комплексу ОТП-20, інтегро-ваного з системою управління стрі-льбою ПТРК «Бар'єр» та стабілізато-ром озброєння СВУ-500 у верти-кальній і горизонтальній площинах, що дозволяє вести вогонь на ходу. На башті встановлені по три штуки з кожної сторони 81-мм димові або аерозольні гранати «Хмара», що приводяться в дію електроспуском.

bottom of page