top of page

Су-25

                  Cy-25

Призначений для авіаційної підтримки військ, нанесення ударів по рухомим малорозмірним об’єктам противника в тактичній та найближчій оперативній глибині. 

Тактико-технічні характеристики:

Розмах крила — 14,36 м. 

Довжина літака — 15,36 м.

Висота літака — 4,8 м.

Максимальна злітна вага — 17600 кг.

Тип двигуна — 2 ТРД Р-195 (2×4 500 кгс).

Максимальна швидкість:

  • у землі — 975 км/год; 

  • на висоті 8000 м — 870 км/год.

Максимальний радіус дії (без підвісних паливних баків) — 350 км.

Максимальна дальність польоту — 1850 км.

Максимальний радіус дії (з підвісними паливними баками) — 500 км. 

Практична стеля — 7000-10000 м.

Екіпаж —1 чоловік. 

Озброєння: 

  • 30-мм гармата двоствольна ГШ-30-2 з 250 набоями.

  • контейнер з двоствольною 23-мм гарматою ГШ-23Л з 260 набоями.

Ракети:

  • «повітря-повітря» Р-2 (АА-2) або Р-60 (АА-8).

  • «повітря-поверхня» Х-25МЛ, Х-29Л і С-25Л. 

Бойове навантаження — 4 340 кг. 

 

Рік прийняття на озброєння — 1980.

Кількість - 40шт.

:Особливості

Штурмовик Су-25 виконаний за нормальною аеродинамічною схе-мою з високо розташованим кри-лом, що забезпечує отримання оптимальних характеристик на дозвукових швидкостях польоту. Аеродинамічна компоновка Су-25 забезпечує високу аеродинамічну якість і великий коефіцієнт підйо-мної сили при зльоті, посадці і маневруванні; підвищує безпеку польоту на великих закритичних кутах атаки; високу маневреність при атаці наземних цілей; прийнятну поздовжню стійкість і керованість на всіх режимах польоту; сталий режим пікіру-вання з кутом 30 градусів при шви-дкості 700 км / год. Як результат - літак має високу живучістю і здатний повертатися на аеродром при великих ушкодженнях.

Клепаний фюзеляж літака з бічними не регульованими повіт-ро забірниками виконаний за схемою напів моноблок з негерме-тичною, пилезахищеністю і над-лишковим тиском в 0,03-0,05 атмосфери кабіною, виготовленої зварним методом з авіаційної титанової броні (АБВТ-20) товщи-ною 10-24 мм. Спереду льотчик захищений пpозpачним бpонебло-ком ТСК-137 з тpіплекса тов-щиною 65 мм, з заду - заголовника з авіаційної сталевий броні товщи-ною 6 мм. На засоби захисту припадає констpукціонно 7,2% від ноpмальной злітної маси літака. Головна частина фюзеляжу виконана з відкидним носом, відкидною частиною ліхтаря і стулками передньої опори шасі, середня частина - з двома палив-ними баками, стулками головних опор шасі, повітро забірниками і консолями крила, хвостова части-на - з вертикальним і горизонталь-ним оперенням, двома двигунами в негерметичних мотогондолах, контейнером гальмівного пара-шута у вигляді кінцівки. Спасіння льотчика Су-25 забезпечується катапультним кріслом К-36Л (полегшений варіант крісла К-36Д) на швидкостях до 1000 км / год у всьому діапазоні висот польоту, в т.ч. при зльоті та посадці. Захист льотчика від виникаючих при катапультуванні перевантажень і швидкісного напору досягається висотним спорядженням, приму-сової фіксацією в кріслі і стійкою стабілізацією самого крісла.

Крило літака Су-25 вільно несуче, високомеханізоване трапецієпо-дібної форми кесонного типу великого подовження з 20-градусної стріловидністю. Воно складається з центроплана і двох консолей, з постійною відносною товщиною профілю за розмахом крила. Площа крила становить 30,1 кв. м. Для збільшення аероди-намічної якості на кінцях крила встановлено гондоли з розєдную-чимись щитками у хвостовій частині. На кожній консолі крила є по п'ять точок підвіски озброєння, з яких чотири взаємозамінних типу БДЗ-25 (забезпечують засто-сування всіх видів бомбарду-вального, ракетного та артилерій-ського озброєння, і підвісних пали-вних баків), а один пілон-тримач призначений для установки пускового пристрою АПУ-60 для керованих ракет класу "повітря-повітря" Р-60. Горизонтальне оперення Су-25 складається із двох консолей стабілізатора і центроплана, складових єдине ціле, вертикальне - з кіля, керма напряму і демпфера рисканія. Шассі Су-25 виконано за трио-порною схемою з носовим коле-сом. Головні опори шасі приби-раються в ніші фюзеляжу вперед проти польоту, передня - назад по польоту в нішу, розташовану в подкабинном і закабинном відсі-ках. Передня опора шасі зміщена щодо осі симетрії літака через спільне розміщення з в будованою гарматною установкою.

Силова установка Су-25 включає два взаємозамінних безфорсаж-них турбореактивних двигуна Р-95Ш тягою по 4100 кгс з питомою витратою палива при польоті з кpейсеpской швидкістю 1,28 кг / кгс годину, з не регульо-ваним соплом і автономним еле-ктричним запуском. Двигуни роз-міщені в мотовідсіках по обидва боки хвостовій балки фюзеляжу. Пізніше на штурмовики почали встановлювати більш досконалі Р-195 з тягою, збільшеної до 4300 кгс.

Су-25 з двигунами Р-95Ш і Р-195 показали бойову живучість і стійкі-сть у випадках серйозних ушкод-жень, а двигуни визнані най надій-нішими в своєму класі.

Паливо розміщується в п'яти паливних баках загальною ємніс-тю в три тисячі літрів: два у фюзе-ляжі, один в центроплані і по одному в кожній консолі крила. Під консолями крила може бути встановлено ще по два підвісних паливних бака. Су-25 озброєний вбудованою гарматною устано-вкою ВПУ-17А з двоствольний 30-мм авіапушку ГШ-30-2. Конструк-тивно вона виконана за схемою двоствольного гармати Гаста, при якій стволи мають кінематичнуий зв'язок один з одним. така схема дозволяє при пострілі з одного свола на зворотному ходу затвора рухати кінематично пов'язаний затвор другого стовбура, виробля-ючи зарядку знарядя, таким чином взаємно врівноважуються імпульси віддачі, дозволяючи досягати більшого темпу стрільби. Можлива установка на штурмовик додаткового артилерійського озб-роєння у вигляді підвісних гармат-них контейнерів СППУ-22-1, кожен з яких оснащений двуствольной 23-мм гарматою ГШ-23.

Для самозахисту і боротьби з вертольотами штурмовик осна-щується двома керованими раке-тами Р-60 малого радіусу дії з інфрачервоними головками само-наведення. Ракети кріпляться до авіаційних пускових пристроїв АПУ-60, розташованим під кри-лом. Основним ж ударним засобом є НАРи С-5, С-8, С-13, С-24 і С-25.

Для застосування керованої зброї класу «повітря-поверхня» Су-25 оснащений лазерним далекомі-ром-целеуказателем Клен-ПС.

Історія:

Роботи зі створення штурмовика Су-25 почалися в ОКБ Сухого в 1968 році. Новий літак призначався для підтримки військ безпосередньо над полем бою і проектувався як гранично простий в експлуатації й обслуговуванні дозвуковой реак-тивний літак, що володіє високими маневреними характеристиками і підвищеної бойової живучістю. У період 1970-1971 р.р. проект літака Су-25 брав участь у конкурсі аванпроектів штурмовика поряд з проектами ОКБ Яковлєва, Ільюшина і Мікояна, і, як найбільш підгото-влений, здобув перемогу над проек-тами суперників.

У вересні 1972 відбувся захист ескізного проекту і макету літака, споруда опитного літака Т8-1 було завершено в листопаді 1974-го, перший політ на ньому шеф-пілот ОКБ В.С. Ільюшин виконав 22 лютого 1975. Заводські випро-бування двох досвідчених літаків Су-25 тривали до жовтня 1976-го, після чого машини були поставлені на доопрацювання. З 1978 року почалися державні випробування літака. Закінчення першого етапу держвипробувань Су-25 було вирішено поєднати з перевіркою літака в умовах діючої армії в Афганістані. Для цього була сфор-мована змішана група зі складу випробувачів НДІ ВПС і предста-вників промисловості, крім те-хнічного персоналу до її складу увійшли два досвідчених літака: Т8-1Д і Т8-3 і чотири льотчика: А.А. Іванов і Н.Ф. Садовніков з ОКБ, В.Н. Музика і В.В. Соловйов з НДІ ВВС. У період з 16 квітня по 5 червня 1980 на аеродромі Шинданд (ДРА) ця група забезпечила виконання 100 випробувальних польотів, в т.ч. 44 реальних бойових вильоти. У ході цих випробувань Су-25 показав високий рівень бойових харак-теристик. Держ випробування були завершені в грудні 1980 року.

Виробництво Су-25 здійснювалося на заводі в Тбілісі, перший серійний літак був облітаний 18 червня 1979 льотчиком-випробувачем ОКБ Ю.А. Єгоровим. У ході серійного випуску літак серйозно допрацьовувався. У 1984 році з'явилася спеціальна експортна модифікація літака - Су-25К (Т-8К), літаки цього типу поставлялися в Чехословаччину, Болгарію, Ірак, КНДР і Анголу. За результатами бойової експлуатації в Афганістані, в 1987-88 р.р. на літаку був впроваджений ряд дооп-рацювань для підвищення бойової живучості, в 1989-90 р.р. пройшов випробування і був запущений в серію варіант Су-25 з новим двигуном Р-195, а в 1991 році випущена партія Су-25 у варіанті літака-буксирувальника мішеней Су-25БМ. Після 1991 року літаки типу Су-25 зі складу ВПС Білорусії і Росії поставлялися на експорт в Перу і Ефіопію.

bottom of page