Су-24МР
Су-24МР
Фронтовий літак-розвідник, призначений для забезпечення розвідувальною інфо-рмацією командування сухопутних військ і фронтової авіації, на приморських нап-рямках — військово-морського флоту.
Характеристика:
Екіпаж - 2 чол.
Злітна тяга, кгс:
-
максимальна безфорсажна 2х7800.
-
на форсажі 2х11200.
Габарити, м:
-
розмах крила (при стріловидності 16 °)17,638.
-
довжина з ПВД24,594
-
висота 6,193.
Площа крила, м2:
-
при стріловидності 16 ° 55,16.
-
при стріловидності 69 °51,0.
Маса, кг:
-
порожнього - 22100.
-
злітна нормальна - 33325.
-
максимальна злітна - 39700.
Силова установка:
Тяга, кН:
-
нефорсофвана 2 х 76.49.
-
форсована 2 х 110.32.
Запас палива, л - 11700.
Максимальне число М - 1,35.
Швидкість максимальна на висоті 200 м, км / год:
-
без підвісок - 1320.
-
з контейнерами і озброєнням - 1200.
Практична стеля, м - 11000.
Тактичний радіус дії (з ПТБ), км - 650.
Перегона дальність (без дозаправки), км - 2500.
Макс.експлуатаційне перевантаження - 6,5.
Довжина розбігу, м - 1100–1200.
Озброєння:
-
2 УР повітря-повітря Р-60.
-
контейнери з розвідувальною апаратурою та засобами РЕБ.
Кількість - 20шт.
Історія:
Єдиною модифікацією Су-24, доля якої склалася вдало, став фрон-товий розвідник Су-24МР. Його передескізне проектування поча-лося ще в серпні 1965, але в прак-тичну площину справа перейшла лише на початку сімдесятих, коли перший Т-6 вийшов на випробу-вання і сили проектних бригад звільнилися. Перший ескізний про-ект літака значився під шифром Т-58МР. Він був закінчений в 1970 році (на той час позначення було змінено на Т-6Р). Прогрес у ство-ренні засобів розвідки, заснованих на новітніх лазерних, теплових і радіолокаційних технологіях, при-вів до подальшого накопичення змін у складі устаткування літака та інтеграції його в єдиний комплекс.
Літаки Су-24МР замінювали заста-рілі Як-28Р. Вони були найбільш оснащеними тактичними розвідни-ками в радянській авіації, за номе-нклатурою спецзасобів значно перевершуючи МіГ-25Р будь-яких модифікацій. А здатність до три-валих маловисотних польотів з ви-користанням для маскування скла-док місцевості зумовила їх високу виживаність в умовах застосування сучасних засобів ППО.
Спеціалізований літак комплексної повітряної розвідки Су-24МР вико-ристовується для виконання розві-дувальних завдань в інтересах ко-мандування Сухопутних військ і фронтової авіації, а на приморсь-ких напрямках - в інтересах Війсь-ково-морського флоту. Літак забез-печує всепогодну комплексну повіт-ряну розвідку вдень і вночі, з ураху-ванням умов застосування і можли-востей розвідувальної апаратури, на глибину до 400 км від лінії бойо-вого зіткнення з протидією засобам ППО супротивника.
У середині сімдесятих років поча-лося створення двоканальних ІЧ-приладів, наприклад, системи "Кон-валія". Вони можуть виявляти цілі, що мають спеціальні засоби захи-сту, - зараз уже ні для кого не сек-рет, що на Заході технологія "стелс" впроваджується не тільки в авіації, але і на флоті, і в сухопутних вій-ськах. Випробування нових багато-спектральних оптико-електронних засобів спостереження, в тому чи-слі і з борту Су-24МР, проводилися в ЛІІ в період з 1975 по 1985 рік під керівництвом С. Бабкова, В. Утицкого і А. Яковлєва.
Він почав льотну програму тільки навесні 1980 року і закінчив її в 82-му. У наступному році в Новоси-бірську почався серійний випуск літака під позначенням Су-24МР. Початок експлуатації з 1984 року.
:Особливості
Літак-розвідник Су-24МР створе-ний на базі фронтового бомбарду-вальника Су-24М і практично не відрізняється від нього за загаль-ною конструкційною схемою і ко-нструкції основних вузлів і агре-гатів. Однак у зв'язку з установкою радіолокаційної станції бокового огляду, фотообладнання, апарату-ри теплової та телевізійної розвід-ки певним доопрацюванням підда-лася носова частина фюзеляжу, нижня поверхня середньої частини фюзеляжу, підканальні відсіки по-вітрезабірників.
У носовій частині літака встано-влена апаратура радіолокаційної розвідки - станція бічного огляду "Багнет" з двома антенами. Скасу-вання радіолокатора переднього огляду "Оріон" дозволило відмо-витися від великого радіопрозоро-го обтічника складної форми. Для забезпечення роботи радіолока-ційної апаратури на бічних пове-рхнях носової частини виконані великі прямокутні радіопрозорі панелі, конструкція яких дозволяє при їх зняті здійснювати обслуго-вування блоківРЛС.Решта обшивки носового обтічника виконана з алюмінієвих сплавів, за винятком невеликої частини, що залишилася радіопрозорою, під якою знаходи-ться антена зміщеного вперед ра-діолокатора маловисотного польо-ту "Рельєф".
Зміни конструкції нижньої поверхні середньої частини фюзеляжу вик-ликані установкою там аерофото-апаратів, устаткування телевізій-ної та теплової розвідки, зняттям вбудованої гарматної установки і лазерно-телевізійної прицільної системи "Кайра". Це зажадало змі-ни зовнішніх обводів і застосу-вання засклених панелей великої площі. У спеціальному обтічнику, виступаючому за обводи нижньої поверхні фюзеляжу і забезпе-ченим декількома ілюмінаторами, встановлений панорамний фото-апарат АП-402 та апаратура теле-візійної розвідки "Аист". Фотоапа-рат і система викиду знятої плівки на прольоті змонтовані на спеціа-льному опускається лафеті, теле-візійне обладнання - відкидається вниз і в бік частини обтічника, що спрощує експлуатацію. У відсіку під правим каналом повітрозабірника встановлена апаратура теплової розвідки "Зима" з ілюмінатором на нижній поверхні заборника. В ана-логічному лівому відсіку під пев-ним кутом змонтований аерофо-тоапарат перспективної зйомки А-100, ілюмінатор об'єктива якого розміщений в спеціальному обтіч-нику, виступаючому за обводи по-вітрозабірника.
У верхній частині повітрозабірника радіатора системи кондиціонуван-ня, розміщено антенний пристрій широкосмугового радіоканалу опе-ративної передачі развідінформа-ції, забезпечене радіопрозорим об-тічником (на ранніх літаках воно встановлювалося або на фюзеля-жі, або на вершині кіля)
Основними відмінностями радіое-лектронного обладнання літака Су-24МР від попереднього йому фронтового бомбардувальника Су-24М є перетворення прицільно-навігаційної системи ПНС-24М "Ти-гр" в навігаційний комплекс HK-24MР і установка базового ком-плексу розвідки БКР-1. За складом і характеристиками радіонавігацій-ного, радіозв'язкового обладнан-ня, комплексу оборони та об'єктив-ного контролю Су-24МР практично повністю відповідає літаку Су-24М.
Основний обсяг розвідувального обладнання (апаратура радіолока-ційної, телевізійної, теплової та фоторозвідки) розміщується пості-йно на борту літака. На восьмий точці підвіски під фюзеляжем встановлюється контейнер або з лазерним, або з радіотехнічним розвідувальним обладнанням. Ко-нтейнер з апаратурою радіаційної розвідки підвішується на поворо-тний пілон правої рухомої частини крила.
Озброєння літака Су-24МР склада-ється з двох керованих ракет класу "повітря-повітря" Р-60 (Р-60М) з тепловими головками самонаве-дення. Ніякі інші типи авіаційних засобів ураження з літака-розві-дника застосовуватися не можуть. Вбудована гарматна установка, що була на літаках Су-24 і Су-24М, де-монтована. Спрощена системіа ке-рування зброєю, залишена функ-ція лише управління ракетами "по-вітря-повітря".