top of page

МТ-ЛБ

Створений для транспортування людей та вантажів, також широко використо-вується в ролі артилерійського тягача, у деяких частинах використовується для перевезення особового складу мотори-зованих стрілецьких підрозділів, хоча і не призначався для цієї ролі.

Рік прийняття на озброєння — 1964.

 

Характеристика:

Довжина корпусу, мм - 6399-6509.

Ширина корпусу, мм - 2820-2865.

Висота, мм - 1835-1890.

База, мм - 3700.

Колія, мм - 2500.

Кліренс, мм - 395-415.

Бронювання:

Тип броні - сталева катана.

Лоб корпусу, мм/град. - 14.

Озброєння:

Приціли - ПП-61Б.

Кулемети - 1 × 7,62-мм ПКТ.

Силова установка:

Тип двигуна - ЯМЗ-238В.

Потужність двигуна, к. с. - 240.

Швидкість по шосе, км/год - 61,5.

Швидкість по пересіченій місцевості, км/год - 5-6 на плаву.

Запас ходу по шосе, км - 500.

Питома потужність, к. с./т - 19,7-24,7.

Тип підвіски - незалежна торсіонна.

Питомий тиск на грунт, кг/см² - 0,45.

Подоланий підйом, град. - 35°.

Подолана стінка, м - 1,1.

Подоланий рів, м - 2,8.

Здоланий брід, м - плаває.

 

Кількість- 2090шт.

МТ-ЛБ

Історія:

Батьківщиною цієї унікальної маши-ни є Харків, місто, що дало життя не одному Знаменитому зразком бро-нетанкової техніки (БТТ). Тут варто згадати легендарні БТ-7, Т-34 або революційний Т-64. Але, на відміну від своїх "земляків", МТ-ЛБ розроб-лявся не в стінах паровозобудівно-го заводу, а в КБ Харківського трак-торного під керівництвом Анатолія Білоусова. До речі, в армії цей тягач завжди ставився не до бронетанко-вої, а до автомобільної техніки. Ось такий парадокс: машина і гусенич-на, і броньована, а числиться май-же автомобілем. І номери на неї ві-шалися автомобільні.

Техзавдання на її розробку було ви-дано в кінці 1950-х у зв'язку з поя-вою нових артилерійських систем і зміненій концепцією їх бойового використання. Випускаються в той час на Курганському машинобудів-ному заводі гусеничні артилерійські тягачі були легко уразливі від во-гню стрілецької зброї і осколків сна-рядів, мали високий силует і не мо-гли долати глибокі броди.

З прийняттям на озброєння Радян-ської Армії 100-мм гладкоствольної протитанкової гармати МТ-12 "Ра-піра", 100-мм гармати БС-З і 122-мм гаубиці Д-30 став необхідний броньований тягач з низьким си-луетом, з високими характеристи-ками рухливості, здатний не тільки буксирувати артилерійську систему, але і перевозити під прикриттям броні її розрахунок і боєкомплект. Проте створена на ХТЗ машина ви-явилася настільки вдалою, що за її вихідним призначенням незабаром побачилися і багато інших. Тягач перетворився на універсальну базу, на якій було побудовано ціле сімей-ство бойових і допоміжних броньо-ваних машин. На базі МТ-ЛБ були створені машини управління для різних родів військ, самохідно-арти-лерійські установки і установки са-мохідних зенітних і протитанкових ракетних комплексів і навіть аві-атранспортабельні дорожньо-зем-лерийні машини. Дана машина в першу чергу призначалася для перевезення артилерійських знаря-дь і використовувалася в ролі арти-лерійського тягача, який перевозив розрахунок і боєкомплект знаряддя. У ряді частин машина виконувала функцію легкого бронетранспорте-ра і використовувалася для переве-зення десанту і вантажів. МТ-ЛБ ду-же добре показав себе в збройних конфліктах і локальних війнах ми-нулих років. Єдиним його недоліком можна було визнати слабке озбро-єння. Всього з моменту початку ек-сплуатації в 1966 році було ви-пущено більше 9000 різних варіа-нтів МТ-ЛБ.

:Особливості

Компонування машини дещо незви-чне. Трансмісія в МТ-ЛБ розташо-вана спереду, а двигун розміщений в середній частині корпусу машини з деяким зміщенням до лівого борту щодо поздовжньої осі. Між трансмісійним відділенням і двигу-ном знаходиться відділення управ-ління. За рахунок зміщення двигуна в сторону лівого борту є прохід з відділення управління в десантне.

У відділенні управління з лівого бо-ку розміщується механік-водій, а праворуч від нього - командир ма-шини. Щоб було зручно вести спо-стереження з транспортера, відд-ілення обладнане двома стеклобло-ками, які в бойовій обстановці зак-риваються броньовими кришками. При цьому спостереження за доро-гою механіком-водієм ведеться че-рез три призменних оглядових при-ладу ТНПО-170А, центральний з яких може бути замінений прила-дом нічного бачення ТВН-2Б. Своє місце механік-водій зазвичай зай-має через люк, розташований над його місцем в даху машини. Право-руч в носовій частині над місцем ко-мандира встановлена ​​броньована конічна башточка ТКБ-01 кругового обертання. У ній змонтований 7,62-мм кулемет ПКТ. Наведення зброї на ціль командир здійснює вручну. Люк для командира обладнаний лівіше башточки в даху машини, практично на її поздовжній осі.

Десантне (вантажне) відділення, ро-зташоване у кормовій частині ма-шини, спочатку призначалося для розміщення в ньому артилерійсько-го розрахунку буксирі знаряддя і боєкомплекту до нього. Надалі, ко-ли МТ-ЛБ став використовуватися в якості бронетранспортера для мо-тострільців, десантне відділення бу-ло дообладнане для посадки 11 пов-ністю екіпірованих піхотинців. Де-сант розташовується уздовж бортів машини на сидіннях, встановлених поверх паливних баків. Для по-садки, спішування і навантаження майна використовуються двостул-кові двері в кормовому бронелисте і два люки в даху десантного від-ділення. Десантники можуть вести вогонь з індивідуального зброї, для чого в бортах корпусу машини зро-блені чотири закриваються броньо-вими кришками амбразури. Маши-на обладнана нагрівником і фільт-ровентиляціоною установкою.

Корпус МТ-ЛБ зварений з катаних броньових листів і забезпечує захи-ст екіпажу та десанту від куль ручної вогнепальної зброї, осколків арти-лерійських снарядів і мін малого ка-лібру. Корпус виконаний герметич-ним, що дозволяє машині долати водні перешкоди уплав при номіна-льній вантажопідйомності до 2 т. Рух на воді здійснюється за рахунок перемотування гусениць. Перед по-доланням водної перешкоди в пе-редній частині корпусу машини під-німається хвилевдбиваючий щиток, а ззаду з обох сторін опускаються і фіксуються гідродинамічні щитки. На даху машини встановлюється невелика повітреживляча труба. На випадок потрапляння всередину ко-рпусу води для її відкачування має-ться водовідкачуюча помпа.

Підвіска МТ-ЛБ - незалежна торсіон-на з гідравлічними телескопічними амортизаторами на перших і остан-ніх вузлах. Вона забезпечує машині хорошу плавність ходу по пересіче-ній місцевості. Гусениці має ширину трака 350 мм, що створює відносно невеликий питомий тиск на грунт і забезпечує МТ-ЛБ високу прохідні-сть по грунтах зі слабкою несучою здатністю. У засніжених або заболо-чених районах для підвищення про-хідності на машину можуть встано-влюватися спеціальні гусеничні ст-річки з шириною траків 565 мм.

Оригінальна трансмісія з подвійним підведенням потужності забезпечує МТ-ЛБ розворот навколо своєї осі з радіусом, рівним половині ширини машини, що особливо важливо при русі на вузьких гірських дорогах або в лісистій місцевості.

bottom of page